Annonce

Annonce

Brev:

Ukontrollerede bevægelser og soverutine


28. oktober 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Ukontrollerede bevægelser og soverutine

Hej Helen

Vi har lige et par spørgsmål, som vi håber du kan svare på.

Vi har en meget kvik og nysgerrig dreng på snart 11 uger. Victor er meget aktiv, både når han er vågen, men også når han gerne vil sove. Hans arme og ben bevæger sig meget, når han skal sove. Især armene kører rundt, men også benene kan være meget aktive. Dette forstyrrer ham tydeligvis, når han prøver at sove. Desuden kommer han tit til at slå sutten ud af munden, hvilket også vækker ham.

Vi går ud fra, at han ikke selv styrer bevægelserne, så vores spørgsmål er: hvornår lærer babyer at styre ...


Annonce

... deres bevægelser, så der kommer lidt mere ro over drengen?

Angående soverutiner vil vi gerne høre, hvad du synes om denne rutine: (Victor er mæt på dette tidspunkt) Vi pusler og nusser ham på puslebordet, svøber ham dernæst ind i dynen og lægger ham i liften, imens vi synger en fast sang for ham. Indtil sangen er færdig nusser vi ham på næsen.

Lyder dette som en fornuftig rutine? Og hvad gør vi, når han ikke vil ligge der? Bør vi tage ham op og få ham til at falde til ro, og derefter lægge ham på samme måde med sang og nus på næsen?

Mange hilsner fra Victors mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Dårlig dagssøvn 2mdr

Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce