Annonce

Annonce

Svar: Sovevaner, mad osv.


22. oktober 2008

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anja

Dicte er stadig så lille at hun endnu ikke helt forstår, hvor du er når hun ikke kan se dig. Samtidig er hverdagen hos jer ændret, hun er i vuggestue hver dag og selvom hun trives med at være der og det går godt, så er det stadig rigtig svært for hende at være adskilt fra dig i så mange timer. Derfor er det helt naturligt at hun i øjeblikket virker mere tryghedssøgende og 'morsyg' end du tidligere har oplevet.

Især om aftenen, hvor roen skal falde over hende, har hun naturligt ekstra behov for din nærhed. Derfor klynger hun sig nu lidt mere til dig, når hun skal sove og derfor er det vigtigt at du viser hende at du er der, at hun trygt og roligt kan sove, at du ikke går fra hende, men at du passer på hende.

Det er dog samtidig en rigtig god idé at hun ikke falder i søvn med sin flaske i munden og det er rigtig vigtigt at hun ikke flyttes fra din favn ned i sengen. I stedet skal du forsøge at putte hende direkte i sengen, fordi det er der hun skal sove. Hvis hun når at falde i søvn hos dig, så bliver hun naturligt urolig, når hun mærker at du går og når hun skifter søvnfase natten igennem, vil hun søge dig, søge tilbage til armene som hun faldt i søvn i og først når hun ligger der, vil hun sove roligt videre.

Det er derfor vigtigt at du forsøger at putte hende i sengen, hvor hun er vågen nok til at registrere at det er der hun skal sove, ...


Annonce

... men stadig trætnok til at falde i søvn. I stedet kan du så sidde lidt hos hende, læse en godnathistorie, holde hende lidt i hånden osv.

At hun lige nu protesterer mod rugbrøddet, pyt med det. Det kan sagtens være en reaktion på at hverdagen har ændret sig, at det nu er gået op for hende at vuggestuen er hver dag - det er ikke kun sjov, det er faktisk hverdagen nu ... Protesten mod dette viser hun måske ved at afvise maden. Prøv derfor i en periode at give hende en grovbolle og lidt små lækre ting med som tilbehør. Det kan være pasta, grøntsager, kylling, hårdkogt æg eller lignende så hun stadig tilbydes noget sundt og varieret, noget nyt og måske lidt interessant:o)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Der er for mig at se ingen tvivl om at det handler om tryghed og ekstra behov for nærhed i øjeblikket. Prøv om du kan give hende masser af fysisk kontakt. Selvom du har storesøster som du også skal tage dig af, så prøv om du kan komme til at nusse og kramme lillesøster lidt ekstra. Jo mere fysisk kontakt og nærhed hun kan få med dig i øjeblikket, allerede når I kommer hjem fra vuggestue og arbejde, jo mere vil hun måske kunne slippe dig igen om aftenen, når hun skal overgive sig til søvnen.

Du kan ikke give Dicte dårlige vaner ved at give hende tryghed og nærhed og masser af fysisk kontakt, men det er en dårlig vane at lære hende at sove med flasken - den afhængighed behøver hun ikke ... :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce