Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke drikke mælk - pige på 5 mdr.


15. oktober 2008

Alder:
5 mdr.

Vil ikke drikke mælk - pige på 5 mdr.

Hej Helen

Jeg har en dejlig datter på 5½ måned. Hun trives, har det godt, udvikler sig som hun skal. Der er bare et problem, og det er at hun ikke vil drikke mælk (flaskebarn). På gode dage kan jeg få hende til at drikke ca 500 ml og ellers ja så ligger det langt under.

Har været til lægen med hende, som siger at hun trives, og fejler intet og at nogen børn trives med lidt mælk. Men det kan jeg altså bare ikke forstår, hun må da have bruge for mere end sølle 300-400 ml om dagen?
Hun får pt mos/grød to gange om dagen, til frokost (grød) og aftensmad (grønsagsmos).

Vores dag ser følgende ud:

ca 04.30 får flaske med mme, tager ca 100 ml

ca kl 8 vågner, vil ikke have flaske venter 1 time og kl 9 tager imod flaske hvoraf hun drikker 100m

mellem kl 10.00-10.30 sover formiddagslur

kl 12 frokost (grød) spiser ½-1 dl + vand af kop

ca 13.30 tilbyder flaske, men tager ikke imod. sover middagslur

ca kl 15.30 tilydes flaske ...


Annonce

... igen tager hvis jeg er heldig 100ml

17.00 powernap ca 30 min

kl 18 aftenmad (grønsagsmos) spiser gerne ½-1dl + vand af kop

ca. 20.00 tilbydes flaske iforbindelse med putning, vil ikke tage imod.

kl 23 hvor jeg selv går i seng får hun flaske, tager drikker ca 100ml.

Det skal siges jeg selv laver grøden og mos.

Vores sp mente at jeg skulle starte med at give grød/mos 3 gange dagligt.. det har jeg prøvet og det gav bagslag, da hun så slet slet ikke ville tage imod flaske.

Kan det virkelig være at 2 x grød der tager alt pladsen i maven?
Jeg ved hverken ind eller ud længere, jeg ved jo hvor vigtigt det er for hende at drikke mælk ved siden af maden. Føler at jeg har prøvet alt, endda at putte lidt sukker i mælken, har prøvet lige når hun vågner, lige inden lur men intet virker for os.

Håber du har nogen gode råd til os, og en plan som måske kunne få den lille stædige til at drikke lidt mere:-)

Hilsen

Den bekymrede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Feber

Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.

Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce