Brev:
Påklædning og lammeskind

Jeg tillader mig lige at skrive igen, det er en god brevkasse og nogle gode klare svar man får.
Jeg læste at lammeskind ikke anbefales til anden brug end barnevogn, hvis der er risiko for allergi.
Min datter på 8 mdr. har siden hun var ca. 4 mdr. været vant til både at sove med sit lammeskind i sin barnevogn og seng.
Men nu kan jeg godt blive i tvivl om hun skal fortsætte med det.
Hun har ingen tegn på allergi, men jeg kan godt frygte det lidt da jeg hele min barndom har døjet med det og hendes far med astma.
Er det ...
... ikke temmeligt arveligt?
Skal jeg bare nøjes med at have lammeskindet i barnevognen og i så fald, skal det så rystes hver dag?
Når hun er ude og sove har hun sin flyverdragt og vanter på, samt sin dyne over. Hun sveder ikke af det, så jeg går ud fra det må være fint endnu.
Men hvornår skal jeg trække hende i noget lettere, evt. fleece tøj?
Hvor mange grader skal der være før at man pakker flyverdragten væk? og hvor mange grader skal der være før jeg må sætte hende på jorden, når vi er i haven?
Mange hilsner fra Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




