Brev:
Amning og flaske - 0 mdr.

Hej Helen,
Jeg er ny her på sitet men har i noget tid nydt godt af alle dine gode og spændende svar.
Jeg er pt. gravid med mit første barn (en dreng) og har termin den 1. Januar. Jeg bor i Frankrig og her foregår tingene med hensyn til graviditet og børn på en lidt anden måde end i DK.
I Frankrig har man kun 10 ugers barsel efter barnet er født og jeg har derfor på min arbejdsplads bedt om en selvbetalt orlov i 3 mdr. i forlængelse med de obligatoriske 10 uger og regner med at det skulle blive godkendt. Men i det tilfælde at det ikke skulle blive godkendt, fører det nogle spørgsmål med sig!
Jeg vil selfølgelig gerne amme mit barn og kan selfølgelig gøre det fuldt ud i de første 10 uger, hvis jeg ...
... derefter skal tilbage til mit job påtænker jeg at ville malke ud så barnet får min mælk! Jeg synes at amning er vigtig, men derefter er det vigtigste for mig at barnet får min mælk og ikke mme. Så mit spørgsmål er om det er et problem kun at give udmalket modermælk som kommer fra mig? Jeg kan selfølgelig stadig amme morgen og aften, men barnet ville ellers resten af dagen få udmalket modermælk.
I så fald at det ikke er noget problem, hvilken proces er bedst når man skal blande amning og flaskning? Jeg mener så barnet ikke bliver forvirret eller ikke vil den ene ting frem for den anden?
Jeg håber at du kan finde rundt i mine spørgsmål!
Tak for en supergod og informativ brevkasse.
Med venlig hilsen
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet



