Annonce

Annonce

Brev:

Hjælp til opdragelse


9. oktober 2008

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Hjælp til opdragelse

Hej Helen

Jeg skriver nu til dig da vi har en dejlig søn på 17 mdr, som har temperament som mig og min mand, men vi ved ikke hvordan vi skal kontrollere det.

Han går i vuggestue og er sund, glad og dejlig, er aktiv ogleger hele tiden, han er en normal glad dreng som spiser godt i vuggestuen og høre efter når noget bliver sagt, (sover kun ca 1 timer deoppe, herhjemme op til 3 timer) men balladen starter når vi henter ham, så begynder han pludselig at blive pylret, skaber sig on and off, hvis han ikke lige får hans vilje skaber han sig, skriger og bryder ud i fuld gråd.

Vi ved godt at han er træt når han kommer hjem og derfor laver vi "frederik" tid når vi kommer hjem og ikke laver 117 andre ting men prøver på at finde ro med ham, give ham en snack og noget at drikke, men han pjevser og skaber sig næsten hele tiden og vil ikke rigtig spise, eller sidde på sin stol, men vil ned og lege, men kommer alligevel hen til os og vil have mere, vi har prøvet at "forklare" ham at når han kommer ned er det slut med mad, og skal han have mere må han sidde i sin stol, men hold da op en ballade, vi har prøvet med en sele i stolen men han skriger til han er blå i hovedet og vores hoveder er ved at sprængtes.

Vores humør herhjemme er dalende, tro mig vi elsker ham og der er også MANGE gode timer, men når han pylrer fra om morgnen til vi ...


Annonce

... aflevere ham og begynder igen at pylre når vi henter ham er det ikke sjovt mere, har prøvet at aflevere ham senere i et stille og roligt tempo og hente ham tidligt så han ikke er så "brugt" men det virker heller ikke.

Mange gange ender det med at vi råber højt, hvilket vi godt ved ikke hjælper for han bryder totalt sammen. Desuden har han også en mani med at smide/hælde ting, dvs at herhjemme ikke andre steder, når han ikke gider spise mere tager han noget mad og kyler det hen over bordet eller på gulvet, og det samme når han drikker, vi opmundre ham til at lade være og når han gør noget rigtigt roser vi ham, men intet virker.

Er der en manual som kan hjælpe os fremad, eller en bog, jeg er faktisk så ked af det og træt at selvom vi havde planer om familie forøgelse næste forår, har jeg slet ikke lyst for jeg føler mig vred indeni og ingen overskud og totalt taber mor

Kan du hjælpe, ikke kun med de der standart svar som alle får men virkelig hjælpe.

PS: han er en kærlig kysse kramme dreng, som lytter til meget og kan en masse ting, så han er ikke helt slem på den måde, men gud hvor han tester os og aner ikke hvordan jeg skal få ændret det, skal vi virkelig bare lade ham skrige indtil at kaster op eller hvad, kan man få en "familie rådgiver" eller en hjælpe guide, vi kan da ikke være de eneste.

Hilsen Anja, Frederiks mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce