Annonce

Annonce

Svar: Ændret adfærd ved putning


5. oktober 2008

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Der sker rigtig meget med Noah lige nu, han begynder at få lidt farefornemmelse, altså at verden kan være stor og farlig og det betyder at mange børn i denne alder, vægrer sig mod at skulle sove om aftenen og ofte også vågner og græder om natten.

Han bevæger sig motorisk god omkring nu, begynder måske at løbe lidt og oplever at falde og slå sig. Han klatrer også op og oplever at han ikke selv kan komme ned, han oplever modstand i dagplejen - modstand fra de andre børn - de skubber måske til ham, tager hans legetøj, leger ikke på hans præmisser osv. Han oplever også at I nogle gange hiver fat i ham, trækker ham til jer, fordi han måske er på vej ud på vejen eller noget andet som er farligt.

Hele denne spirende fornemmelse af verden som farlig og udfordrende på flere punkter giver nye oplevelser, nye ting at bearbejde og det reagerer han naturligt på. Det er derfor helt normalt for hans alder, at han nu virker lidt mere tryghedssøgende, pylret, morsyg osv. Og det bedste I kan gøre er naturligvis at give ham den tryghed han efterspørger.

Det er stadig rigtig vigtigt at holde fast i at han skal sove i sin egen seng og helst falde trygt i søvn der. Så kan det være at mor skal sidde lidt hos ham, holde ham i hånden, for at han kan det og så er det så sådan i en ...


Annonce

... periode. Det er naturligvis også en løsning at tage ham ind i jeres seng, som I praktiserer - men det bliver sværere og sværere at få ham tilbage igen i takt med at han bliver ældre ... vær derfor meget opmærksom på hvornår det skifter fra at være tryghed til at blive vane :o)

Noah sover lang middagslur i forhold til hans alder og det er helt fint, hvis han har det sådan og har det bedst med det. Men det betyder samtidig at I ikke vil kunne putte ham helt så tidligt, som hvis han sov mindre om dagen. Derfor kan der være noget meget fornuftigt i at middagsluren ikke vare mere end ca 2½ time og han så kommer i seng til passende tid - eller at I lader ham sove 3 timer i løbet af dagen og så putter ham en time senere i seng om aftenen. Der er ingen tvivl om at hvis han sover til mere end kl. 15, så vil det højst sandsynligt påvirke tidspunktet for hans nattesøvn.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Han lyder til at være rigtig god til at regulere det selv og derfor skal I ikke ændre så meget, men forsøge at passe det ind så der er lidt fleksibilitet. Han skal dog ikke begynde at sove så sent om aftenen, at han mangler nattesøvn og forlænger middagsluren yderligere, så er I nødt til at vække ham 14.30 så han fortsat bliver puttet i god tid om aftenen.

Håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce