Annonce

Annonce

Brev:

Stadig utilpas i maven


3. oktober 2008

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Stadig utilpas i maven

Hej Helen

Min datter på snart 7 uger har i nogen tid (ca. en måned) nu lidt af noget maveonde.

Hun virker hele tiden lidt utilpas og vrider sig ofte, samtidig med at hun klager, og hendes ansigt ser anstrengt og bekymret ud.

Hun har været til 5 ugers undersøgelse hos lægen, og også en ekstra undersøgelse, hvorefter vi var til kiropraktor for at se om det kunne være en nerve eller lignende, men dette var ikke tilfældet.

De sidste tre dage har jeg givet mig god tid til babymassage, men det ser ikke ud til at have nogen effekt - ligeledes hjælper det ikke rigtig at cykle med benene.

Hun bøvser indimellem under måltiderne (får brystmælk), men det hjælper kun ...


Annonce

... kortvarigt.

Den sidste uge har hun kun haft afføring en gang, men hun tisser regelmæssigt, så er ikke bekymret for andet end om det måskekan være medvirkende til at hun har ondt i maven?!

Til sidst - en af grundende til at jeg skriver, er at hun stadig kun smiler ubevidst, altså når hun næsten sover, eller når hun sover helt.

Hvis hun bliver ved med at have ondt i maven, er jeg bange for at der går lang tid inden vi ser et smil - det manglende smil kan godt hænge sammen med at hun ikke har det helt godt?!

Hun er født to uger før termin (jeg blev sat igang pga for høje levertal) - kan det evt hænge sammen med fødsel før termin at hun endnu ikke smiler?

Venligst Elisabeth

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Savl

Alle babyer savler, men nogen savler meget og andre lidt.

Spædbørn og småbørn savler ofte meget, de danner mere mundvand end vi voksne gør og putter ofte også fingrene i munden. Der sker også nogle enzymændringer i barnets spyt, som gør at barnet kan savle mere i perioder. Og i perioder, hvor barnet f.eks. får tænder, vil det ofte også savle mere.

I de periode hvor barnet savler meget kan det være en god idé at bruge en savlesmæk. Til små børn er en blød af frotté...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce