Brev:
Hvor længe må hun sove?

Hej Helen,
Tak for dine gode svar. Nu har jeg brug for råd igen.
Vores datter er nu blevet 8 uger. Hun trives og vokser som hun skal. Jeg ammer hende forsat fuldt ud, og det er der ingen problemer med.
Jeg er dog lidt bekymret over hendes søvn, for hvor lange stræk må hun egenlig tage i hendes alder. Jeg tænker i forhold til mad. Hun sover nemlig nu rimelig fast fra 18 - 19 tiden og helt til 01- 02 om natten før hun vågner og vil have mad. Det synes jeg virker som længe, for ofte har vi leget lidt inden hun blev lagt til at sove, så hun har nogle gange ikke spist i 7 eller 8 timer. Er det okay eller skal jeg vægge hende? Jeg er ofte selv vågen inden hende fordi mine bryster er vildt spændte.
Jeg ...
... er splittet imellem ikke at ville forstyrre hendes søvn, og tvivl om hun kan klare sig uden mad så længe, når hun ikke er ældre end hun er. Når hun vågner ammer jeg, og så bliver hun puttet igen. Så sover hun normalt videre uden problemer til ved 4 - 4:30 tiden. Vi står op og 'har dag' alt mellem 6 og 8
I løbet af dagen tager hun flere små lurer på en 30-40 min, og så har hun to faste længere lure en tidlig eftermiddagen fra cirka 12:30 tiden og en sen eftermiddag/ aften fra cirka 16:30 - det er minimum en time ofte to. Jeg ved godt at hun ideelt skal have en om formiddagen også, men det har vist sig lidt svært. måske fordi hun sover så godt om natten?
Er det okay eller skal jeg gøre noget anderledes?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder





