Annonce

Annonce

Brev:

Børnemotorik og lege - Kiss Kidd Syndrom


26. september 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Børnemotorik og lege - Kiss Kidd Syndrom

Hej Helen (igen).

Mange tak for dit sidste svar - det er lykkedes mig at få mælkeproduktionen godt op, så nu er der mælk nok til Nanna om aftenen. Dog spiser hun stadig ikke så lang tid af gangen, men får lov at spise tit så.

Hun er 10 uger på mandag og vejer 5400 gram - vejede ved fødslen 3400 gram - følger hun fint med i sin vægtmæssige udvikling?

Vi har gået til kiropraktor med Nanna, da hun lå skævt i mit bækken under graviditeten og har en låsning i de øverste nakke hvirvler - (kiss kidd syndrom). Vi har gået til kiropraktor med hende 5 gange nu, men får i næste uge besøg af en børnefysioterapeut, som har taget kurser i kiss kidd syndromet, så nu skal hun give os nogle øvelser, så Nanna kan blive bedre i sin nakke.

Hun ligger som en banan når hun ligger på siden og hendes yndligsstilling er at ligge i bananstiling til højre. Vi har så fundet ud af at en af tingene ved syndromet er at barnet pludselig græder i søvne, som ...


Annonce

... Nanna gør, men også at de ikke spiser ret lang tid, fordi det gør ondt i nakken. Så har gjort det, at de dage hvor hun er meget ked af det - malker jeg ud og giver hende flaske eller ligger ned og ammer.

Men hvornår bliver et spædbarn mere stabilt i sin nakkemuskulatur? De siger, at det kommer til at hjælpe på hende nakke, når hun bliver mere stabil, men syntes ikke nogen kan forklare noget om det.

Hun bliver ikke lagt så meget på siden, da hun bliver ked af det og jeg er egentlig lidt nervøs for, at hun ligger for meget på ryggen og bliver flad i baghovedet. Er der noget jeg kan gøre for at undgå dette? Vi prøver selvfølgelig at hun ligger meget på maven og ved os - kan en god blød madras hjælpe med at forebygge, at hun bliver flad.?

Ligeledes kender du til nogle gode bøger om spædbørns motorik og udvikling? Kunne godt tænke míg, at vi kunne lave nogle sjove ting/lege med Nanna, mens vi styrker hende.

Med venlig hilsen
Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce