Svar: Mad, sove og motorik
Kære mor
Det lyder som om at din dreng er glad for grøntsagsmos og jeg synes du skal tilbyde ham grøntsagsmos både til frokost og aftensmad. Derudover vil det være fint at tilbyde ham grød om morgenen ligesom nu og du kan også give ham grød om eftermiddagen eller evt. flaske - det afhænger helt af hans samlede mælkeindtag.
Derudover vil jeg anbefale dig at skære en lille smule ned i indtag af mme, således at han om morgenen kun tilbydes en flaske med 100-150ml mme og ikke 200ml som nu. Simpelthen for at give plads i maven til mere skemad. Derudover vil jeg anbefale dig at fjerne flasken inden formiddagslur i håb om at det giver lidt mere plads i maven til formiddags måltid og frokost. Flasken inden middagslur kan dog være en god idé, i håb om at han sover lidt længere middagslur.
Mit forslag til en dagsplan ser således ud:
Tidlig morgen 05: Flaske med mme 100-150ml og sover lidt videre
Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop
Formiddag 9: En portion frugtmos og lidt frisk frugt i hånden at sidde med selv (appelsinbåde, blomme, fersken, melon eller lignende), vand af kop
Puttes til formiddagslur 9.30-10, sover 45 minutter
Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, ristede rugbrødsbjælker eller andre brødskorper i hånden, agurk eller lignende, vand af kop
Puttes til middagslur med en flaske mme 200ml ca kl. 13
Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop. Man kan også vælge ikke at tilbyde mad her, men i stedet give flaske med mælk for at holde mælkeindtaget oppe ...
Behøver sandsynligvis ikke lur sen eftermiddag
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, mere og mere udgangspunkt i jeres mad, ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle moset i grøntsagsmosen, kogte blomkål- broccolihoveder, kartoffelbåde eller lignende at sidde med selv. Vand af kop.
Puttes til natten med en flaske vælling 200ml ca kl. 19.30
Sen aften 23-24: Flaske med mme eller vælling, spiser den mere eller mindre i søvne og sover til næste morgen tidlig.
Med hensyn til at ...
... lære ham at falde i søvn selv, så tænker jeg at du skal se meget på hvornår du vælger at putte ham. Som du kan se, så har jeg flyttet tidspunkterne for lure i løbet af dagen og jeg anbefaler at du prøver at følge mine tider, hvorved din dreng sandsynligvis vil kunne nøjes med kun to lure dagligt. Det vil kunne gøre det lettere at putte ham om aftenen.
Derudover er det vigtigt at du lærer ham at sove, der hvor du ønsker at han skal sove. Du skal altså putte ham i hans seng eller barnevogn og så putte ham med en sutteklud, bamse, musikuro eller lignende, som giver ham tryghed og genkendelighed samtidig med at han sikkert har brug for at du står hos ham, holder dine hænder på hans krop, beroliger, betrygger, lulle ham til ro - vugger ham lidt imens han ligger ned.
Hvis du bliver ved med at have ham på armen om aftenen, så vil han fortsat kræve at falde i søvn på denne måde, det er måden han forbinder det at skulle sove på og så vil han blive ved med at protestere mod alt andet. Så det er altså vigtigt at du lærer ham at sove på en ny måde og du skal så finde en metode, som I alle kan leve med :o)
At han har brug for stillingsskift om natten er helt normalt og det hører alderen til. I takt med at han bliver mere og mere mobil i løbet af dagen, vil han også kunne finde ud af det i søvne, men det tager lidt tid.
Det er dog en god idé at du hjælper ham med at trille og komme omkring, bruge sig selv fysisk. Jo mere du kan vugge ham, trille ham, dreje ham rundt, jo bedre er det. Han skal gynges og svinges og bevæges - jo mere jo bedre fordi det stimulerer hans balancecenter. Det er ikke kun et spørgsmål om at rulle ham på gulvet, du må også gerne gynge ham i et lagen, hvor I holder i begge ender (som en hængekøje) eller gynge ham i en rigtig babygynge, hvor han gynger frem og tilbage, ligesom du også kan hjælpe ham ved at lade ham 'slå koldbøtter' (i luften og ikke på madras). Du kan evt. købe Vibeke Winthers Pjece via hjemmesiden boernogmotorik.dk
Jeg håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







