Annonce

Annonce

Brev:

Er det snyd at putte sådan?


12. september 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Er det snyd at putte sådan?

Hej Helen

Jeg har et spørgsmål vedr. putning.

Min datter på 7 md har indtil nu sovet i sengen hos os. Min datter og jeg rejser meget, da vi bor i England, men tager til Dk en gang hver md, hvor vi ofte bor forskellige steder. Fordi jeg er den der altid er der (selvom omgivelserne ændre sig), har det givet mening, at hun har skulle sove hos mig. Det har fungeret fint, og hun har nemt ved at sove.

Hun bliver normalt puttet ved 20-tiden, (bad, bog, bryst) og sover derefter for det meste til 5-6 tiden, hvor hun bliver ammet, og derefter sover et par timer igen.

Jeg vil gerne have hende over i hendes egen seng. Jeg har prøvet et par gange, men hun forstår ikke hvorfor hun pludselig skal ligger der alene, og bliver ked af det. Jeg står ved hende og snakker stille til hende, holder mine hænder på hende og alt det der:) Hun er ikke intereseret i sutteklud eller andre ting.

Vi er nu kommet frem til en løsning der fungere rigtig fint for os, men jeg vil gerne have din vurdering på om det også er en holdbar ...


Annonce

... løsning?

Vi har stillet hendes tremmeseng ved siden af vores, og fjernet tremmerne på den ene side, så hendes seng på en måde er blevet en forlængelse af vores. Hun kan dog godt skelne mellem hendes seng og vores. Om aftenen falder hun næsten altid i søvn med det samme ved brystet, så det er svært at lægge hende før hun falder i søvn. Om dagen har jeg dog haft succes med at hun falder i søvn alene i sin egen seng, men jeg ligger jo også lige ved siden af (med det nuværende arrangement). Jeg overvejer om jeg skal give hende en flaske om aftenen i stedet for at amme, for den kan hun jo få i sin egen seng.
Min plan er at når hun vænner sig til at sove i sin egen seng, men med mig tæt på, så at sætte tremmerne på, og når hun så accepterer det, rykke sengen længere væk.

Er min fremgangsmåde for blød? Tror du det kan lade sig gøre på den måde? Når hun vågner til sin morgenamning plejer jeg at lade hende sove videre et par timer i vores seng. Er det ok, eller tror du det forvirre hende?

Mange hilsner

Pernille

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce