Svar: Slår sig selv - 12 mdr.
Kære Line og Steffen
Tak for jeres brev, det er tydeligt at I er meget søde, kærlige og opmærksomme forældre, der vil Luna det bedste. Det er rigtig dejligt at I giver hende masser af fysisk kontakt og nærhed, sørger for at putte med hende og tilfredsstille alle hendes behov.
Derfor kan jeg også godt forstå at I finder det svært at hun pludselig er begyndt at slå sig selv og det er rigtig fint at I forsøger at aflede hende, få hende væk fra dette. F.eks. holder hendes hånd, så hun ikke kan slå sig selv i hovedet imens I ligger og nusser. Det er dog samtidig helt normalt at børn slår mod mors bryst eller klapper deres hoved, når de er trætte. Det kan være en måde at berolige sig selv på, ligesom nogle børn også nulrer ører eller en hårtot, der gentagende gange drejes om en finger.
I skal altså prøve at lægge mærke til måden, graden hun slår sig selv på, hvad det handler om. Et eller andet sted kan jeg ikke lade være med at tænke på om hun har fundet ud af, at hun ved at gøre dette, får jeres opmærksomhed meget hurtigt. Hun er jo en stor pige ...
... efterhånden og betydeligt mere bevidst om hvad hun kan gøre for at se forskellige reaktioner hos jer ...
I fortæller at hun, når I siger nej, godt kan gøre det igen, for at se jeres reaktion og så griner hun. Det er en leg og jeg tror måske at det hos jer er blevet til det. Ligesom hvis I beder hende om at "klappe kage" eller "vise hvor stor hun er" osv. så er det for hende måske blevet lidt til "når jeg slår mig i hovedet, så får jeg den her reaktion og det er sjovt".
Jeg tænker derfor at I skal prøve ikke at gøre for meget ud af det, men i stedet gøre det mere interessant at gøre andre ting. Fortsætte med at aflede hende, give hende noget i hånden, når hun spiser, holde hende i hænderne, når I sidder med hende i favnen, give hende en klud at holde i og bruge i ansigtet som nusseklud, når hun er træt. Og så naturligvis blive ved med at give hende masser af fysisk kontakt og nærhed.
Gerne lege nogle lidt voldsommere lege, tumle med hende, kilde hende osv. så hun virkelig kan mærke sig selv, mærke sine grænser.
Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
Viden om børn:
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Udslæt - hos børn
Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:
- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S