Brev:
Falde i søvn selv - 5 mdr.

Hej Helen!
Jeg har lige et par spørgsmål om søvn.
Når min søn på 5 måneder skal sove, i sin egen seng, ligger han og karter rundt og spræller med arme og ben. Også selv om han næsten er faldet i søvn. Jeg er begyndt at holde hans arme og ben lidt fast ind til ham sover helt. Det virker, men nogle gange tager det lidt lang tid.
Er det ok, eller burde jeg putte ham og så gå ud?
Om natten ligger han også og karter rundt, og nogle gange vækker han ...
... mig og også sig selv. Er der noget jeg kan gøre for at han sover lidt mere roligt? Som jeg tidligere har skrevet, så spiser han rigtig dårligt i øjeblikket. Kan det også være derfor at han sover dårligere end han plejer?
Når han ligger og karter sådan rundt, ender han ofte i nogle lidt mærkelige sovestillinger. Jeg tænker på alt det med vuggedød og at babyer helst skal sove på ryggen. Hvornår er det ok at de f.eks sover på siden?
Med venlig hilsen
Nina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




