Annonce

Annonce

Svar: Kost og nattesøvn


8. september 2008

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Heidi

Velkommen til, dejligt at du nu har fået lyst til selv at skrive til mig:o)

Det lyder som om at din datter er kommet rigtig godt igang med skemaden og det vil være meget fint, hvis du øger hende til 3 måltider dagligt nu. Hun må meget gerne begynde at få lidt grovere grødtyper og mere udgangspunkt i den mad I andre spiser, således at hun når hun bliver 6 måneder, kan begynde at få lidt kogt kød eller fisk i grøntsagsmosen, lidt sovs på sin mos, lidt agurkestænger, brødskorper, frugt osv i hånden at sidde med selv.

Du skriver at du i løbet af den næste månedstid ønsker at trappe helt ud af amning. Det brude ikke være noget problem, da din datter allerede får flaske et par gange dagligt og derfor er vant til dette.

En plan for dagen med amning eller flaske kan se således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes eller flaske

Morgen 8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Tilbydes lidt frugtmos, frisk blød frugt i hånden, vand af kop

Flaske med mme og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, agurkestænger, brødskorper eller lignende i hånden, vand af kop.

Puttes til middagslur med en amning eller flaske ca kl. 13

Eftermiddag 15.30-16: Amning eller flaske, tilbydes evt lidt blød frugt (appelsinbåde, blommer, fersken, nektarin, kiwi eller lignende) at gnaske i. Vand af kop

Powernapper evt. men begynder i 6 måneders alderen ofte at kunne springe denne lur over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, brødskorper, ...


Annonce

... agurkestænger eller lignende i hånden, vand af kop.

Puttes til natten med en flaske vælling ca kl. 20

Sen aften 23-24: Ammes eller flaske

Nat 23.30-05.30: Sover igennem uden at få mælk


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis du følger ovenstående plan, så behøver din datter ikke længere mælk i løbet af natten. Det at sove igennem svarer til at hun kan sove ca 6 timer uden mælk og er hun fyldt op som planen siger, så har hun ernæringsmæssigt ikke længere behov for mælk om natten. Det betyder dog ikke at hun ikke kan vågne fordi hun er utryg, sover uroligt, drømmer, har brug for hjælp til at skifte stilling osv. men mælk behøver hun ikke og det er meget vigtigt at du nu forsøger at få hende helt væk fra brystet om natten.

Du gør det bedst ved at I ikke sover sammen. Det er synd for hende at ligge i din seng tæt op til dig, og hun så ligger og kan mærke og dufte dine bryster og din mælk. Hun skal puttes og sove i sin egen seng og du kan også overveje om det er tiden at hun sover på eget værelse - så kan far evt. tage over om natten og få hende til at sove videre - han kan alt andet end at amme.

Du skal også medtænke at din datter ikke skal falde i søvn med bryst eller flaske i munden. Det er vigtigt at hun lige når at registrere hvor hun ligger, at hun bliver puttet uden noget i munden og at hun roligt kan sove på den måde. Hvis hun forbinder det at få bryst eller flaske med at skulle falde i søvn, så er det svært for hende at sove om natten uden.

Jeg håber ovenstående hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce