Brev:
Søvn om morgenen

Hej Helen
Min datter på 4½ mdr har generelt været ret god til at sove. Lige fra hun var 14 dage kunne hun godt sove op til 8 timer i træk om natten og nu ligger hun de fleste nætter på mellem 8-10 timer - kun på brystmælk og lidt grød. Så det er da super dejligt at lægge hende i seng ved 20-tiden og så først høre fra hende kl. 5, hvor hun får mad.
Desværre har hun de seneste 2 uger, efterfølgende ikke lyst til at sove videre, hvilket ikke har været noget problem tidligere. Det er ligesom om hun vågner så meget at hun ikke kan falde i søvn igen (I går faldt hun dog i søvn og sov til kl. 7.45).
Jeg ville jo gerne "lære" hende at sove videre, men ved ikke hvordan ...
... det er smartest. Hun får mad inde i vores seng, og bliver liggende derefter. Derefter ligger jeg og giver hende sutten hver gang hun spytter den ud fordi hun vil snakke. Ligger en stofble op foran ansigt, så hun kan finde ro, og bliver liggende i mørket for at signalere at det er nat. Men lige lidt hjælper det. Burde jeg lægge hende i egen seng og tænde uroen med musik?
Eller som mit spørgmål nok helt ærligt er: skal jeg bare acceptere at hun vågner så tidligt eller tror du jeg kan gøre noget for det? Jeg er udpræget B-menneske, og det bliver derfor også sværere når storebror vågner kl. 6.30 hvor lillesøster så er klar til første lur.
Med venlig hilsen
den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




