Annonce

Annonce

Brev:

Overgang til juniorseng, valg af klapvogn mv.


2. september 2008

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Overgang til juniorseng, valg af klapvogn mv.

Kære Helen,

Tak for dine råd vedr. aftensmaden – vi fulgte dem og det hele går meget bedre nu :-).

Som jeg også skrev til dig venter vi en lille dreng til december og dertil har jeg følgende praktiske spørgsmål. Oprindeligt havde vi planlagt, at vi ikke skulle have et barn mere før Victoria var renlig, ikke brugte barnevogn mere osv., men det er så ikke tilfældet….

Tremmeseng: Victoria sover nu i en tremmeseng og gør ingen tegn til, at hun er utilfreds med situationen – forsøger heller ikke at kravle ud af den. Planen var, at jeg vil lade hende sove i den til hun var ca. 3 år (for det har alle andre af vores venner / bekendte gjort med deres børn).

Men jeg havde tænkt på, at når hendes lillebror er omkring 4 mdr. skal han flyttes fra soveværelset (hvor han skal sove i en vugge) og ind på sit værelse og sove i en tremmeseng (hendes), og så kunne Victoria komme i en juniorseng (på det tidspunkt vil hun være ca. 28 mdr.) = er det efter din mening for tidlig at flytte hende fra tremmesengen til en juniorseng?

Grunden til det ville naturligvis for vores vedkommende være at spare penge (så ville vi være fri for at købe ...


Annonce

... en ekstra tremmeseng…).

Renlighed: Victoria ved, at man skal tisse på potten og oftest sætter hun sig på hug (mens hun har tøj og naturligvis ble på) og siger tis eller puha = det kunne måske betyde, at hun er ved at være klar, eller? Der kommer jo helt sikkert en forandring i hendes hverdag når hendes lillebror kommer, så vi havde tænkt på, at vente med den mere intensive renlighedstræning til næste sommer når hun så er ca. 2½ år = dine tanker?

Barnevogn/Klapvogn/søskendesæde: Victoria sover sin middagslur i barnevognen og det synes jeg naturligvis at hun skal blive ved med indtil hun starter i børnehaven. Det betyder jo, at vi skal have en ny barnevogn til den nye baby. Når vi ellers er nogle steder (udflugter, shopping o.l.) bruger vi altid klapvognen. Vi er en familie der er meget ude: zoo, shopping, besøge familien, en tur til byen osv. Hvordan løser vi ’problemet’ nu når begge børn skal med?

Victoria er jo stadig for lille til selv at gå meget: skal vi købe søskendesæde til hende eller et bræt som kan monteres til barnevognen? Hvad er dine erfaringer med det?

På forhånd tak for dine tanker.

Kærlig hilsen
Renata

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce