Brev:
Meget hård mave - 4 mdr.

Hej Helen.
Min kæreste og Jeg har en lille datter, som her den. 13. August fyldte 4 måneder.
Jeg ammede Athena de første 2 måneder ca. og valgte så, efter råd fra min egen sundhedsplejerske, at stoppe og gå over til Modermælkserstatning.
Jeg begyndte at trappe langsomt ned med modermælken, og op med erstatningen. Da Athena helt var på erstatningen, lagde vi langsomt mærke til at hun havde mindre afføring og det blev meget hårdere. Vi havde fået af vide at afføringen ville ændre sig, men vi skulle også være opmærksomme på, at det ikke blev meget hårdt... Og det blev det.
Vi valgte så at gå over til, at give hende Allomin Syrnet, for det skulle vidst hjælpe lidt på det. Det gjorde det bare ikke.
Så begyndte vi at give hende Lactulose, og det hjalp da en smule, men der gik stadig et par dage i mellem hendes afføring?!
Efter et godt ...
... stykke tid på Lactulose, og afføringen var blevet normal igen, trappede vi langsomt med at give hende det, og dagene efter vi stoppede, gik det fortsat fint med hende... Men nu er den helt gal igen!
Vi har fået så mange forskellige råd om, at vi kan give hende vand, kamille the og sukkervand, men vi synes ikke rigtigt at noget af det virker.
Vi ved ikke helt om vi skal starte på Lactulosen igen, for jeg læste på flasken, at det godt kan virke vanedannende og svække tarmfunktionen.
Nu er jeg bare ved at være godt forvirret og desperat! Jeg ønsker bare, at kunne gøre det bedste for Athena, og derfor ville jeg hører om du har et godt råd?
Det skal lige siges at hun langsomt er begyndt, at få mos og grød. Vi går stille fremad fordi hun stadig godt kan klare sig på modermælkserstatningen lidt endnu.
Håber på et godt råd.
Hilsen Helena!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Erstatning - modermælk
Hvis du ikke ammer dit barn, eller hvis du ønsker at supplere din amning med mælk, så er det meget vigtigt, at du giver dit barn modermælkserstatning. Barnet må ikke få almindelig komælk at drikke, før det er 12 måneder gammel.
Modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Det er af høj kvalitet, der er store krav til produceringen og sammensætningen af modermælkserstatning, og børn der får modermælkserstatning vokser og trives rigtig godt. Modermælkserstatning forhandles som...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




