Brev:
Hvor store portioner

Hej Helen!
Så er Mathilde blevet 9 mdr og er begyndt at kravle, det er stort!!!
I den forbindelse er hun dog også blevet meget urolig om aften, når hyn skal sove, som om hun har uro i kroppen?
Hun har dog også lige været lidt syg (for første gang), med lidt feber og forkølet og har derfor vågnet og grædt om natten. Nu vil hun ikke puttes alene i sin seng om aften, og vi bliver hos hende eller ligger os med hende til hun sover, vi håber dog at komme ind i den "gamle " rytme igen??
Mht til måltider, hvor meget er det "normalt" for en på 9 mdr at spise ...
... af gangen? Mathilde spiser stort set alt som vi tilbyder hende, men kun lidt af gangen. Lige nu får hun flaske morgen, eftermiddag og aften. 3-4 måltider med mad i løbet af dagen, men for det meste vil hun ikke ha noget om eftermiddagen så fra flaske kl ca 14 til aftensmad 17.30-18 spiser hun ikke noget. jeg har prøvet at snige flere måltider ind men det giver ikke noget, tværdigmod.
Hun er en glad pige, der trives, sover 2-4 timer om dagen og 9-10 timer om natten. Jeg tror hun er stor af sin alder bruger str 80 i tøj og vejer ca 10 kg
Med venlig hilsen
Lisa
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





