Annonce

Annonce

Svar: Råd om autostol


23. august 2008

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære nye mor

Når jeg rådgiver om brug af autostol, så er mine råd baseret på Rådet for Større Færdselssikkerheds anbefalinger om børn i bilen.

Jeg er helt sikker på at Rådet for Større Færdselssikkerhed har dokumentationen i orden, når de sender anbefalinger ud ... du kan derfor henvende dig til dem, hvis der er noget helt specifikt, du ønsker dokumentation omkring. Du kan se mere på hjemmesiden sikkertrafik.dk

Lige netop omkring hvor længe en baby må sidde i autostol, så skriver de:

"Måske har du hørt, at det kan være skadeligt for et nyfødt barns ryg at bruge en babystol. Men det passer ikke! Hvis stolen bruges med almindelig sund fornuft, er der ingen risiko for rygproblemer.

I de første par måneder kan barnet bruge stolen op til ...


Annonce

... ca. 30-45 minutter om dagen. På en længere tur kan barnet dog godt sidde ca. 2 timer ad gangen i babystolen, uden at der sker noget ved det. Hold øje med om barnet trænger til at skifte stilling, er sultent eller skal have en ren ble. Så er det tid til at holde en pause og tage barnet op.
Hvis barnet er faldet i søvn, kan du ”rykke lidt rundt” på det ind i mellem, præcis som du selv ville gøre, hvis du har siddet i den samme stilling i lang tid.

Du bør selvfølgelig kun bruge babystolen til transport i bilen, og ikke som bekvem ”babysitter” derhjemme eller på en lang indkøbstur i shoppingcentret".


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Citat: Rådet for Større Færdselsikkerhed, Sikkertrafik.dk - emne "hvor længe i babystolen?" Opdateret 5. juli 2005.

Håber dette hjælper dig videre:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om transport og ferie:

6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Strømper

Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.

Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.

Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce