Annonce

Annonce

Svar: Råd om autostol


23. august 2008

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære nye mor

Når jeg rådgiver om brug af autostol, så er mine råd baseret på Rådet for Større Færdselssikkerheds anbefalinger om børn i bilen.

Jeg er helt sikker på at Rådet for Større Færdselssikkerhed har dokumentationen i orden, når de sender anbefalinger ud ... du kan derfor henvende dig til dem, hvis der er noget helt specifikt, du ønsker dokumentation omkring. Du kan se mere på hjemmesiden sikkertrafik.dk

Lige netop omkring hvor længe en baby må sidde i autostol, så skriver de:

"Måske har du hørt, at det kan være skadeligt for et nyfødt barns ryg at bruge en babystol. Men det passer ikke! Hvis stolen bruges med almindelig sund fornuft, er der ingen risiko for rygproblemer.

I de første par måneder kan barnet bruge stolen op til ...


Annonce

... ca. 30-45 minutter om dagen. På en længere tur kan barnet dog godt sidde ca. 2 timer ad gangen i babystolen, uden at der sker noget ved det. Hold øje med om barnet trænger til at skifte stilling, er sultent eller skal have en ren ble. Så er det tid til at holde en pause og tage barnet op.
Hvis barnet er faldet i søvn, kan du ”rykke lidt rundt” på det ind i mellem, præcis som du selv ville gøre, hvis du har siddet i den samme stilling i lang tid.

Du bør selvfølgelig kun bruge babystolen til transport i bilen, og ikke som bekvem ”babysitter” derhjemme eller på en lang indkøbstur i shoppingcentret".


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Citat: Rådet for Større Færdselsikkerhed, Sikkertrafik.dk - emne "hvor længe i babystolen?" Opdateret 5. juli 2005.

Håber dette hjælper dig videre:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce