Svar: Hvordan får man ham til at falde godt i søvn?
Kære Berit
Det er helt relevant at se på jeres rytme i løbet af dagen for at vurdere, hvorvidt jeres dreng er putteklar kl. 20 eller ikke er.
De fleste børn vil i jeres drengs alder sove 2 lure dagligt og hvor længe de sover varierer faktisk meget i denne alder. Det er dog sådan at uanset om barnet sover 2½ eller 4 timer i løbet af dagen så vil nattesøvnen være tilsvarende kortere eller længere. Et barn der som jeres dreng sover 2½-3 timer dagligt behøver højst sandsynlig et nattensøvn på ca 11 timer og det lyder således ikke som om at jeres dreng sover for meget. Derfor skal du ikke vække ham om dagen, men tro på at han sover, som han har behov for.
Det er meget normalt at børn i 10 måneders alderen begynder at protestere når de skal sove. Det er en spirende egen vilje og I ser det sandsynligvis også når han skal have skiftet ble, skal mades med en ske - han protesterer, han ville ikke. Det er altså en alder, hvor der naturligt vil være lidt protester mod de ting I gerne vil og hvor han prøver lidt grænser og derfor er det vigtigt at I i disse situationer holder fast og bevarer roen, fortæller ham at han skal sove nu, det er nat.
Det er dog også en alder, hvor han naturligt vil være mere tryghedssøgende. Når børn skal adskille sig fra deres forældre og øver mere selvstændighed, så vil de ofte også blive lidt mere pylrede. Det er som om at de har behov for at blive tanket lidt ekstra op med fysisk kontakt og nærhed, hvorefter de så kan lidt mere på egen hånd. Derfor vil børn i denne alder også ofte have behov for at man sidder hos dem, nusser dem, vugger dem lidt når de skal sove.
Det er derfor vigtigt at I vurdere, når ...
... I putter ham om han græder som protest mod at dagen slutter og han gerne vil lege lidt mere eller om han græder fordi han har brug for jeres nærhed og tryghed. Børn skal være omkring 16 måneder inden de helt forstår at man stadig er der når man ikke kan ses - han forstår altså stadig ikke at I er lige inde ved siden af, og han kan sagtens føle sig forladt, når I går fra ham.
Hvis hans gråd således handler om protest og at han hellere vil lege end sove, så må I gerne gå. Men I skal hele tiden komme tilbage og jeg plejer at anbefale 3 minutters intervaller. Fortælle ham at han roligt kan lægge sig til at sove, putte ham igen, kærtegne lidt og så gå igen. Hele tiden komme tilbage for at vise at I er der, at I passer på ham men at I holder fast i at det er sovetid nu og ikke legetid.
Handler gråden derimod om utryghed og behov for at være jer nær, så skal I naturligvis være der. Sidde hos ham, holde ham i hånden, kærtegne ham osv. så han roligt velvidende at I er der lægger sig til at sove. Hvis han er fuldstændig ulykkelig, så kan det i denne alder, faktisk være en idé at lægge sig og amme ham i soveværelset om aftenen og se om han kan falde til ro på denne måde - tæt omsluttet og tryg. Og så først flytte ham, når han enten er faldet i søvn eller næsten sover og lige fornemmer at han lægges ned i seng. Når han efter en kort periode atter føler sig tryg ved at skulle falde i søvn, så kan man igen forsøge at amme og så putte i sengen, sidde der lidt og gå lidt til og fra efter hvordan behovet viser sig at være.
Jeg håber at ovenstående hjælper lidt videre på vej. Dejligt at høre at du lytter til dit hjerte - bliv endelig ved med det:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Udmalkning af modermælk
Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:
1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!









