Annonce

Annonce

Brev:

Får han nok i løbet af dagen? - 7 mdr.


13. august 2008

Alder:
7 mdr.

Får han nok i løbet af dagen?  - 7 mdr.

Hej Helen.

Vi kunne godt tænke os at få dig med på råd mht christoffers daglige kost.

Hans dag ser typisk således ud :

vågner kl 630,får grød med frugtmos, samt vand af kop.
kl 830: sove 1/2 time.
Kl1030: 200 ml mme
Kl1100: sove 11/2
kl1330: grøntsagsmost,frugmos samt noget at gnave af feks agurkstang. vand af kop samt lidt sødmælk af kop.
kl1400: 165 ml mme
kl1430: sove 1/2-11/2 time
kl1700: grønsagsmos,lidt frugtmos,vand af kop
Kl1730: 165ml mme
kl1845: bad
kl1915: 200 ml mme
kl1930: sove
kl0200: 165-200 ml mme
sover så til 630

Får han nok i løbet af dagen? har svært ved at finde på ting han kan sidde og gnave af og øve sig i at tygge? ...


Annonce

... Han får mariekiks, agurkstave, appelsinbåde, vandmelon. Nogle foreslag der? evt kogte grøntsager, måske?

Er ved at få tænder, så han tager nogle seriøse mundfulde. Er nervøs for kvælning, kan dog førstehjælp, men hvordan kommer man lige over nerviøsisten for dette? noget mad der er godt for tænder?

Har forsøgt at gøre maden lidt tykkere, men er ik klar til det inu. Han for stadigvæk movikol, som hjælper ham enormt meget. Er blevet en glad dreng på 9,2 kg. Vi har bemærket at han skeler lidt på højre øje, ind mod næsen. Er det noget vi skal være obs på? Noget vi kan gøre for at forebygge? Glæder mig til at høre fra dig.

Med venlig hilsen
Christoffer og mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce