Annonce

Annonce

Brev:

Gravid igen - ret utolmodig


13. august 2008

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Gravid igen - ret utolmodig

Kære Helen

Jeg har tit læst dine svar og synes de er gode, så nu har jeg omsider meldt mig ind.

Jeg er nemlig ret utålmodig - og handlingsorienteret - af natur, men jeg håber, at du vil tage mit spørgsmål seriøst alligevel.

Vi har et barn på 19 mdr. Jeg blev hurtigt gravid (2. forsøg) og graviditeten gik glat.

Jeg er snart 35 år og min mand et år ældre. Vi er så småt gået i gang med at få nummer to.

Vi gik i gang slut april, men jeg tror dog ikke, at vi har ramt ægløsning og 'fokuseret' mere end en gang (sidste måned). Jeg er desværre ikke blevet gravid endnu - omend jeg kan have en mistanke om, at jeg måske var det for en kort bemærkning i sidste uge. Min cyklus har ligget nogenlunde stabilt på 26-28 dage, men denne gang kom min menstruation alligevel en lille smule før (og den var kortere og svagere end vanligt) - og fem dage op til (dvs. 1 uge før, jeg forventede min menstruation) begyndte jeg at få menstruationssmerter og brunlig/lyserødt udflåd dagligt. Desuden synes jeg, at blev mere sulten og mine bryster føltes 'underlige' - og endelig havde jeg en lille smule kvalme (dette kan dog også sagtens have være indbildning/ønsketænkning).

Nå, men jeg er utålmodig, og lidt presset over vores alder og statistikken heromkring, og vil gerne have, at der snart sker noget - det gik jo hurtigt første gang. ...


Annonce

... Derfor er mine spørgsmål:

- hvad kan det skyldes at det ikke går lige så hurtigt denne gang?

Første gang stoppede jeg med p-piller efter 10 år på dem lige inden. Kan det have en betydning (denne gang har jeg været på minipiller og kort tid på p-piller). Spiller alderen en rolle?

- hvad kan jeg gøre for at øge mine chancer for at blive gravid igen?

Jeg har ægløsningstests, og vi har samleje omkring min ægløsning hver 2.-3. dag - især lige op til. Vi dyrker ikke sport men er heller ikke inaktive - men vil det hjælpe f.eks. at begynde at løbe? Jeg har også hørt, at zoneterapi har hjulpet nogen - hvad mener du om det? Jeg har ikke været afholdende, men overvejer at droppe alkohol helt, hvis det vil hjælpe. Desuden spiser jeg sødmælksyoghurt hver dag, da jeg har hørt, at fede mælkeprodukter hjælper. Vi er ikke stressede synes jeg.

Jeg ved, at der endnu er gået kort tid, og at dette ikke engang er et problem (endnu). Dog, vil jeg meget gerne have lidt input fra dig - hvis du kan sige noget ud over at 'klemme på' :-). Desuden undrer det mig, at det ikke går lige så hurtigt denne gang også (det ved jeg også er sket for andre - og omvendt). Endelig, kan jeg regne med, at symptomer anden gang vil være de samme anden gang?

Mange tak for din hjælp. Jeg glæder mig til at høre fra dig.

Med venlig hilsen

Mathildes mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce