Annonce

Annonce

Svar: Forberedelse til barn nr. 2


7. august 2008

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Rikke

Der er netop kommet en bog "Barn nr. 2 - når familien vokser" som jeg synes du skal læse. Den er skrevet af Lykke Møller Kristensen m.fl. Jeg medvirker blandt andet selv i nogle af kapitlerne og du finder den i min bogguide under emnet 'opdragelse'.

Med hensyn til bøger for jeres dreng, så vil det her være rigtig godt at gå på biblioteket. Der findes rigtig mange børnebøger om det at blive storebror og bøger om hvad der sker i mors mave, bøger om de følelser og frustrationer der kan opstå, når der pludselig kommer en lille ny, bøger som fortæller hvordan babyen er, hvad den spiser, laver osv.

Der findes f.eks. bogen "Lille storebror" af Christina Cronsioe, eller "Se min lillesøster" af Mette Jørgensen, "Hvad har du i din mave mor?" af Abby Cocovini, "Stump i mors mave" af Sara Gimbergsson mv. Disse bøger er fra forlaget Klematis.

Det vil naturligt være en stor omvæltning for jer at få en lille ny i familien og pludselig være en familie på fire. Det vil være en omvæltning for jer voksne og også for jeres dreng. Det er helt naturligt at du er nervøs for hvordan du skal medtænke jeres dreng og at det ikke må gå ud over ham, at der nu kommer en lille ny til. Der vil naturligvis også være situationer, hvor du ganske givet bliver frustreret og føler dig som en dårlig mor, fordi du her nødt til at prioritere den ene før den ...


Annonce

... anden. Men det betyder jo ikke at du ikke vil elske dem lige højt og netop en af forcerne ved at vokse op med søskende er jo at man lærer at vente, at man lærer at tage hensyn til hinanden.

I skal naturligvis holde øje med hvordan jeres dreng reagerer, hvordan han har det og prioritere at være sammen med ham, alene på tomandshånd, hvis han giver udtryk for at have behov for det. Det er fint at I allerede har en masse overvejelser med og så må I se hvordan tingene udarter sig, hvad tiden bringer:o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Du skal være forberedt på at jalousien ofte vil gå ud over dig og ikke over den lille i begyndelsen. Det er jo dig der tager væk for at føde, dig der tager den lille med hjem, dig der har haft den lille i maven, dig der ammer og sidder tæt med den lille flere timer dagligt. Derfor vil det ofte være dig, der får den negative opmærksomhed fra jeres dreng. Det kan være hårdt, men det er her rigtig vigtigt at medtænke at det er helt naturligt og heldigvis godt at det går ud over dig og ikke ud over den lille - og så må du som sagt prioritere at være sammen med storebror en gang imellem, så han stadig oplever at have sin mor:o)

Det skal nok gå, det er jo dejligt at være en familie på fire og I skal nok finde ud af det hele. Med kun 2 års mellemrum, får de to sikkert stor glæde af hinanden på sigt:o)

Rigtig meget held og lykke med det hele fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

10. december 2025 | Opdragelse | 7 år, 4 mdr.

Forsigtig og bekymret pige

Kære Helen Vi er en familie på fire med mor, far og to skønne børn på 7 og...

Læs hele brevet og Helens svar


18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.

Svære afhentninger i fritten

Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce