Annonce

Annonce

Svar: Forberedelse til barn nr. 2


7. august 2008

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Rikke

Der er netop kommet en bog "Barn nr. 2 - når familien vokser" som jeg synes du skal læse. Den er skrevet af Lykke Møller Kristensen m.fl. Jeg medvirker blandt andet selv i nogle af kapitlerne og du finder den i min bogguide under emnet 'opdragelse'.

Med hensyn til bøger for jeres dreng, så vil det her være rigtig godt at gå på biblioteket. Der findes rigtig mange børnebøger om det at blive storebror og bøger om hvad der sker i mors mave, bøger om de følelser og frustrationer der kan opstå, når der pludselig kommer en lille ny, bøger som fortæller hvordan babyen er, hvad den spiser, laver osv.

Der findes f.eks. bogen "Lille storebror" af Christina Cronsioe, eller "Se min lillesøster" af Mette Jørgensen, "Hvad har du i din mave mor?" af Abby Cocovini, "Stump i mors mave" af Sara Gimbergsson mv. Disse bøger er fra forlaget Klematis.

Det vil naturligt være en stor omvæltning for jer at få en lille ny i familien og pludselig være en familie på fire. Det vil være en omvæltning for jer voksne og også for jeres dreng. Det er helt naturligt at du er nervøs for hvordan du skal medtænke jeres dreng og at det ikke må gå ud over ham, at der nu kommer en lille ny til. Der vil naturligvis også være situationer, hvor du ganske givet bliver frustreret og føler dig som en dårlig mor, fordi du her nødt til at prioritere den ene før den ...


Annonce

... anden. Men det betyder jo ikke at du ikke vil elske dem lige højt og netop en af forcerne ved at vokse op med søskende er jo at man lærer at vente, at man lærer at tage hensyn til hinanden.

I skal naturligvis holde øje med hvordan jeres dreng reagerer, hvordan han har det og prioritere at være sammen med ham, alene på tomandshånd, hvis han giver udtryk for at have behov for det. Det er fint at I allerede har en masse overvejelser med og så må I se hvordan tingene udarter sig, hvad tiden bringer:o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Du skal være forberedt på at jalousien ofte vil gå ud over dig og ikke over den lille i begyndelsen. Det er jo dig der tager væk for at føde, dig der tager den lille med hjem, dig der har haft den lille i maven, dig der ammer og sidder tæt med den lille flere timer dagligt. Derfor vil det ofte være dig, der får den negative opmærksomhed fra jeres dreng. Det kan være hårdt, men det er her rigtig vigtigt at medtænke at det er helt naturligt og heldigvis godt at det går ud over dig og ikke ud over den lille - og så må du som sagt prioritere at være sammen med storebror en gang imellem, så han stadig oplever at have sin mor:o)

Det skal nok gå, det er jo dejligt at være en familie på fire og I skal nok finde ud af det hele. Med kun 2 års mellemrum, får de to sikkert stor glæde af hinanden på sigt:o)

Rigtig meget held og lykke med det hele fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce