Svar: Aftenflaskestop
Kære Camilla
Det lyder som om at det går rigtig godt hos jer og som om at din dreng trives rigtig godt. Det er helt rigtigt at det vil være en god idé at komme ud af aftenflasken og alternativet kan meget vel være en kop lun mælk og evt. en banan, inden han skal sove samt en godnathistorie. Det vil sige at du i stedet for at sidde med ham og give ham flaske, fortsat skal tilbyde ham lidt mælk af en kop (letmælk) og så give ham nærheden, opmærksomheden osv. ved at læse en historie.
Det kan være en rigtig god idé at tilbyde ham en godnatgrød efter aftensmaden, så du er sikker på at han i hvert fald ikke er sulten og som sagt er banan inden sengetid også altid godt. Der er nogle stoffer i banan, som får barnet til at slappe af og banan og varm mælk ligger godt i maven.
Det vil også være en rigtig god idé at du tager ham med i processen, hvor flaskesutterne er for gamle og ikke længere dur og derfor skal smides ud. Han kender sandsynligvis ...
... godt til "slut" - når historien er slut, så klappes bogen sammen og du gestikulerer "slut" med dine hænder, der er ikke mere historie. Det samme når mælkekartonen på bordet er tom - "slut" der er ikke mere mælk, den er tom. Han ved måske også hvor skraldespanden er, det er der man kommer mælkekartonen i når den er slut.
Dette skal du overføre til sutteflasken - flaskesutterne er i stykker, de dur ikke mere, de skal smides ud, det er "slut". Når han efterfølgende måske spørger efter sin flaske, så tag ham med, vis ham at flasken ikke dur, der er ingen flaskesutter, de er slut og tilbyd så et alternativ - lun mælk af kop ...
Nogle vælger også at trappe mængden af vælling ned, så han i stedet for 180ml får 150 i et par dage, derefter 100 ml, så 50 og tilsidst helt kan undvære og faktisk selv begynder at forestrække mælk af kop + godnathistorie frem for flaske.
Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.











