Annonce

Annonce

Svar: Gylp og meget af det


24. marts 2004

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Katja

Ja, jeg ville jo lyve hvis jeg sagde at jeg ikke var meget glad for at hjælpe alle jer forældre:o)

Det lyder som om din søn får godt med mad og måske kan det være en fordel at du forsøger at giveham lidt hyppigere måltider og så lidt mindre af gangen.

Men der findes også det råd at bruge johannesbrødkernemel, som er et jævningsmiddel der kan bruges både i modermælk og i modermælkserstatning. Jævningen gør at måltidet bliver mere tyktflydende og derfor får sværere ved at løbe tilbage i munden.

Opskriften er følgende:
Til ca 200 ml erstatning anvendes 1 gram (½ tsk.fuld johannesbrødkernemel)
1) Afmål den mængde vand, du skal bruge og hæld det i en gryde.
2) Når vandet koget tages gryden fra ...


Annonce

... varmen
3) Den afmålte mængde johannesbrødkernemel piskes ud i det kogende vand
4) Jævningen afkøles til ca 40 grader
5) Modermælkserstatningspulveret piskes ud i jævningen
6) Blandingen stilles i kølesskab med låg (flasken skal være rengjort og skoldet)

Det kan holde sig et døgn i køleskab. Da jævningen er tykkere end alm mælk, kræver det evt. flaskesutter med større hul.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Hvis du anvender færdigblandet modermælkserstatning, hældes den passende mængde johannesbrødkernemel ned i den lunede erstatning og omrystes godt, for at det ikke klumper.

Bruger du modermælk, kan dette malkes ud og derefter blandes johannesbrødkernemel i, som ved den færdigblandende erstatning.

Håber det hjælper og rigtig god fornøjelse.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Parforhold

Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.

Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for nogen rigtig gode svar! Det er rart at kunne søge råd herinde og se man ikke er den eneste i verden med problemer.

Mor til pige på 6 måneder


Annonce