Annonce

Annonce

Svar: Gentagne maveinfektioner - kan det være allergi?


31. juli 2008

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære forældre

Jeg synes det lyder helt relevant at I får en tid hos lægen og taler med lægen om at blive henvist videre til en børneafdeling. Det lyder helt relevant at finde ud af hvorfor jeres dreng gentagende gange får maveinfektioner og om han har problemer med optagelse af mælk eller andet.

Mælkeallergi er en af de hyppigste fødevarerallergier hos børn og det er mælkeproteinerne, som barnet ikke tåler. Symptomer på at barnet ikke tåler mælk er ofte diarré, opkastning, nældefeber, høfeber med symptomer fra øjne og næse samt astma eller børneeksem. Det vil ofte være sådan at symptomerne kommer kort efter at barnet har drukket mælk eller spist noget med mælk i men reaktion kan også komme senere.

Man kan også være overfølsom over for mælkesukker (laktose), som også findes naturligt i mælk. Her er kroppens immunsystem ikke involveret, men overfølsomheden skyldes i stedet at barnet mangler det enzym i tarmen, som skal spalte mælkesukkeret og barnet har således svært ved at optage det. Symptomerne på laktose-malabsorption eller laktose-intolerans som det også hedder er mavesmerter og diarré.

Det kunne godt lyde som om at jeres ...


Annonce

... dreng ikke tåler mælk særlig godt og derfor kan man godt overveje at holde en pause med mælk i en periode og så tilbyde ham speciel modermælkserstatning i stedet (nutramigen eller profylac). Herefter kan man lave en provokation med mælk for at se hvad reaktion man så får. Dette bør dog ikke gøres uden samarbejde med læge eller specialafdeling men det mener jeg som sagt også er relevant.

Diagnosen fødevareoverfølsomhed kan kun stilles ved at sammeholde resultaterne af diæt og provokation med jeres drengs sygehistorie og diverse undersøgelser. Man skal være opmærksom på at de symptomer jeres dreng har godt kan skyldes andet end allergi og derfor er det vigtgigt at han undersøges grundigt af nogen, som har særlig viden omkring dette. Derfor anbefaler jeg henvisning til specialafdeling/børneafdeling.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Da han ikke vokser så meget og I oplever at han stagnerer både i vægt og højde, finder jeg det hele relevant at blive henvist videre, så han kan blive tjekket. Han spiser jo tilsyneladende godt og trives i øvrigt. Bed derfor jeres læge om en henvisning, så han kan blive undersøgt grundigt.

Fortsat held og lykke med ham og rigtig god bedring:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lægeundersøgelser baby og børn

I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.

Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce