Annonce

Annonce

Bad, de første gange


25. oktober 2011

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet lidt mælk inden badet og så give barnet mælk igen, når badet er overstået.

- Det er vigtigt at bade barnet på et tidspunkt, hvor det ikke er for træt og ...


Annonce

... hvor det så samtidig passer med at barnet kan blive ammet eller få flaske og så blive puttet bagefter.

- Vandet skal være ca 37-38 grader varmt og det mærkes bedst ved at stikke albuen ned i vandet. Man kan også købe et badetermometer.

- Sæbe og olie bruges ikke i badevandet, så længe navlen ikke er faldet

- Rummet hvor barnet bades skal være varmt og det er rigtig godt, hvis I også kan lune håndklæder og tøj, som barnet efterfølgende skal have på sig.

- Vær to til at bade barnet de første gange, så I kan hjælpe hinanden og sørg generelt for at finde alt frem, så det hele ligger parat inden I går igang.



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce