Brev:
Barnevognspude

Hej Helen,
Og tak for dit svar sidst :-)
Vi har lige to spørgsmål:
1) Hvornår må et barn sidde op i en barnevogn med støtte fra en barnevognspude? Eller anbefales det at man slet ikke bruger en barnevognspude når barnet ikke selv kan sidde? Da barnevognspuden jo er en støtte.
2) Vores datter er begyndt at sove fint om natten fra ca. 20.30/21-06.30 ca. med mad ca. kl. 01 og 05. Dog vil hun IKKE falde i søvn medmindre at mor eller far er der - ligeså snart vi går ud af rummet, så går der ikke mere end max ...
... 10 minutter, så vågner hun op og sover ikke igen før vi ligger os med hende. Selv hvis vi venter 20-30 minutter med at gå ud af rummet, hvor hun har haft lukket øjne/sovet alt tiden, så vågner hun stadigvæk op og ser lysvågen ud, så snart vi har forladt rummet. Går vi i seng sammen med hende, så er der intet problem. Hun får en flaske inden i soveværelset, så det er ikke sult.
Har du et godt råd? Er det bare at tage kampen op og rende frem tilbage et utal af gange?
På forhånd tusind tak,
Med venlig hilsen
Os
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




