Annonce

Annonce

Brev:

Trodsalderen - knap 2.5 år


10. maj 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 4 mdr.

Trodsalderen - knap 2.5 år

Hej Helen.

Vi har en datter på 2 år og 4 mdr. Der er fuld fart på hende. Hun er ikke bange for noget, men har et voldsomt temperament og gider slet ikke hører efter for tiden. Hun prøver grænser af konstant og ignorer alt hvad vi prøver at siger. Synes efterhånden vi har prøvet alt for at hjælpe hende, men alt er en kamp hver gang for synes ikke vi laver andet end at skælde ud og være efter hende.

Hun er en pige som er nysgerrig på alt, hun er fræk i dagplejen som vores dagplejemor siger. Hun har været hurtig fremme motorisk og er altid igang, har svært ved at sidde stille længere tid af gangen. Hun er opmærksom på alt hvad der sker og har ...


Annonce

... svært ved at spise/sove hvis vi er nogen steder, for alt er så spændende.

Hvis vi prøver at rette på hende, feks hvis vi er i legeland og hun feks skubber en ned af rutsjebanen, hun fortsætter selvom vi siger hun selvfølgelig ikke må gøre det. Fordi hun virker til hun er meget på hele tiden, bliver hun også hurtigt træt og hun har svært ved at finde ro og det bliver sværere at nå indtil hende.

En anden bekymring som stadig er der, er at hun stadig i en alder af snart 2,5 år stadig basker med armene når hun bliver ivrig eller rigtig sur.

Håber du kan hjælpe med mine bekymringer og hvordan vi skal forholde os? For håber det bare er en fase :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.

2.5 år og søvnens tigerspring

Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. december 2024 | Sovevaner | 23 mdr.

Vil kun sove med mor, og har derfor svært ved at sove i vuggestuen

Hej Helen. Længe har jeg tænkt på at skrive ind. Vores dreng på lige knap 2...

Læs hele brevet og Helens svar


12. december 2024 | Renlighed | 2 år, 9 mdr.

Nervøs for potte

Kære Helen Endnu engang kunne jeg godt tænke mig at høre dine tanker om en...

Læs hele brevet og Helens svar


10. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 2 mdr.

Sur 2-årig

Hej Helen, Nu skriver jeg i desperation til dig igen :-) Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Alleførst: Tusind tak for dit sidste svar - det er virkelig guld værd med professionelt svar og en "second opinion" :)

Med venlig hilsen
Natasha, mor til pige 4 måneder


Annonce