Brev:
Vælger brystet fra

Hej Helen
Tak for dine svar ang. Luna og det at sove på eget værelse, det går rigtig godt. Jeg bliver dog allerede nødt til at spørge dig til råds igen.
Jeg tror Luna er ved at vælge amningen fra. Når jeg tilbyder brystet tager hun 3 -4 sug og så vender hun sig begynder at tale og kravle væk, jeg forsøger at lægger hendes hoved hen igen, men vender sig.
7.00 tilbyder bryst men vælger det fra
7.30 grød lavet på mme eller en / bolle med smør/ost, drikker kold mme af kop ca ½ dl.
Formiddag får hun frugt/grønt og nu surmælksprodukter, vand til.
Lur
12.00 Frokost bondebrød med pålæg, grønt, ...
... vand.
Eftermiddag frugt og surmælksprodukt, vand.
Ammes og læggers til eftermiddags lur (her vil hun gerne tage bryst)
18.30 Aftensmad, det samme som os + grønssagsmos, kold mme af kop. Hvis vi ikke har mme får hun sødmælk.
20.30 tilbydes bryst, men er også begyndt at vælge det fra. Kravler og tumler, som om hun lige skal have det sidste krudt brændt af inden hun skal sove.
Skal jeg stoppe med at amme?
Hvis jeg stopper/ Luna vælger amningen fra, får hun så nok mælk.
Skal jeg give hende sutteflaske (det har hun aldrig fået)
Skal jeg give hende mme eller komælk?
På forhånd tak for hjælpen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





