Annonce

Annonce

Brev:

Madstrejke, vil ikke tygge


22. juli 2008

Alder:
9 mdr.

Madstrejke, vil ikke tygge

Kære Helen...

Ja så jeg tilbage igen, med min meget snart 10mdr (4.aug.) gamle søn, og igen drejer det sig om mad og mælk.

Her den seneste uge er han gået i total mad strejke, dvs. han vil hverken have hjemmelavet eller købt mad, og mælk er slet ikke en mulighed det har han ikke kunne fordrage fra spæd. Han drikker det ikke, hvis han er vågen. Så han lever af ja, 1-2 skeer mad pr. måltid tilbudt og en enkelt gang om dagen en smule grød, ca. ½ dl.

Det gik ellers lige så godt med en rytme for dagen og hvad han fik. Jeg har prøvet at variere så meget som muligt, for at fastholde ham i at mad er en god ting.

Vores dag plejede før den seneste uge at se sådan ud:

Kl.06: Gives han sovende en flaske MME 200ml.
hvis ikke vi giver ham den sovende tager han ikke flasken
Kl.8.30-9: Havregrød med frugtmos, drikker vand til.
Sover formiddagslur fra ca. kl.10-12
Kl.12-13: Grøntsagsmos m/ kylling,kød eller fisk. Nogle dage grød. Frugt som dessert.Drikker vand til.
Sover eftermiddagslur ca.kl. 15-17
Kl. 17-18: Vores aftensmad i baby udgave, uden salt, med MME og lidt ekstra fedtstof. drikker vand til.
Kl.22-23: Flaske MME 200ml.
Mængden pr. måltid er max.1½ dl.

Mit problem er udover han er i madstrejke, som jeg ikke forstår hvorfor han er (der er ingen tænder på vej at se, eller anden sygdom), at han nægter kold frokost. Dvs. rugbrød har jeg afprøvet med ham i alle afskygninger, og med alt slags pålæg eller bare smør. Det nægter han at indtage. Jeg har prøvet at holde pause med at tilbyde det, også et par uger efter prøve igen - men med samme resultat.

Desuden er han virkelig dårlig til at tygge. Til trods for han har 8!! tænder, 4 i undermunden og 4 i overmunden. Ja så forstår han ikke helt hvad han skal bruge dem til. I starten tænkte jeg at det bare var et spørgsmål om tid, og ...


Annonce

... fingremad i lange baner så skulle han nok lære det, men nu tænker jeg om han mon er lidt bagefter, eller kan jeg overhovedet forvente at han kan finde ud af at tygge 9½mdr. gammel?

Vi havde en meget dramatisk episode for ca. 1½ uge siden hvor han gik kløjs i et stykke agurk, han havde åndenød og var begyndende blå. Det krævede hurtig førstehjælp at få det stykke op igen, da han tydeligvis ikke kunne hverken hoste eller kaste det op. (Jeg er lykkelig den dag idag at jeg havde sat mig ind i førstehjælp til babyer, ambulancen kom først et helt kvarter senere!). Det gjorde at jeg selvfølgelig nu er rent ud sagt bange for at give ham fingremad, problemet som jeg ser det, er at han har tænderne til at bide for store stykker af fx. en agurkestav, men ved ikke hvad han skal gøre med det i munden, og prøver at sluge det. Føler lidt at stadiet med at sutte det blødt for så at tygge det til at sluge det er gået forbi ham.

Konsistensen af det mos jeg laver til ham skal jeg stadig stadig mose med en gaffel så godt som muligt. Giver jeg ham mad i stykker, spytter han det ud igen, og får ikke spist noget fordi han bliver hysterisk over at jeg giver ham det i stykker. Det skal moses eller ingenting. Fingremaden har jeg også prøvet i meget meget små stykker, men enten spytter han det ud eller går kløjs i det for så at hoste det op.

Får han mælk nok af en dreng i denne alder? Han nægter at drikke sødmælk i kop ved måltiderne, af en eller anden grund smager det ham ikke, selvom han på et tidspunkt fik det til hvert måltid.

Han vejer ca. 10kg og er 79cm (født 4330g 53cm).
Han har lige lært at kravle, og stå op, og sidde selv

Puha det var langt, undskyld, men jeg er så frustreret i øjebliket over at han ikke vil spise og heller ikke vil lidt nyt som at tygge.

Mange mange taknemmelige hilsner
SM

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce