Annonce

Annonce

Svar: Ændring af madplan?


21. juli 2008

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Det lyder umiddelbart som om at din dreng får rigtig meget grød og det er meget vigtigt at han nu begynder at få grøntsagsmos og meget mere familiemad. Du kan lave maden selv, bruge rester fra aftensmaden til frokost osv. men derudover må du meget gerne købe middagsretter på babyglas og give ham det. De er ernæringsmæssigt rigtigt sammensat og mange børn kan rigtig godt lide dem.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen: Ammes og sover lidt videre inden I står op.

Morgen: Havregrød eller müsligrød ligesom nu. Vand af kop.

Formiddag: ½ bolle med smør (opskrift følger), ost i stænger, frisk frugt eller frugtmos, vand af kop.

Sover formiddagslur

Frokost: Rugbrødshapsere med smørbart pålæg, det kan være sildepostej, makrel, tun, rognguf eller lignende. Grøntsagsmos kan også bruges som pålæg, det kan være f.eks. avokadomos eller ærtemos krydret lidt med f.eks. lidt løg. Tilbydes rester fra aftensmaden det kan være små stykker af indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle), det kan være godt kogte pastaskruer, lidt ris med lidt sovs eller lignende. Og så må du som sagt gerne købe et glas babymos på glas, passende til børn på 8 måneder og give ham dette, så han ved siden af sine rugbrødshapsere bliver fyldt godt op.

Puttes til middagslur

Eftermiddag: Yoghurtgrød, ½ bolle med smør, frisk frugt f.eks. en ½ banan, da han godt kan lide dette.

Aften: Familiemad, igen ris, pasta med kødsovs, fisk af forskellig slags. Kartofler kan moses med ...


Annonce

... lidt sovs, kartofler kan også gives som kartoffelbåde, grøntsager koges og kan moses eller gives i stykker, lasagne osv. alt kan han sådan set få, I skal bare mose det til en konsistens som han kan kapere og samtidig også give ham noget i stykker ved siden af.

Igen kan du følge efter med et glas babymad, en middagsret på glas, så han får hvad han har behov for, hvis du en dag oplever at han ikke spiser så meget af den rigtige mad og du kan også give ham en godnatgrød inden sengetid, ligesom nu.

Ammes og puttes til natten.

Det vil være rigtig godt at han får ligeså meget grøntsagsmos som grød, det er vigtigt for at holde hans mave igang og for at sikre ham vitaminer, mineraler, protein osv. Jo større variation jo bedre og jo mere forebygger du også kræsenhed senere hen. På den måde kan du også gøre måltiderne mere attraktive for ham.

En opskrift på havregrynsboller følger her:


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

150g havregryn og 7 dl vand blandes og står i 10 minutter.

50g gær, lidt salt og lidt sukker, 1½ spsk. olie og 2 dl A38 blandes i havregrynene og tilsidst tilsættes ca 750g hvedemel.

Det hele æltes og dejen må gerne være lidt klistret. Hæver ca 1 time, slåes ned og formes til boller (ca 20 stk). Bollerne hæver 20 minutter, pensles med æggehvide, drysses med havregryn og bages ved 200 grader i ca 20 min.

De kan fryses og varmes inden de skal gives.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre på vej og giver lidt forslag til ændring, fortsat held og lykke med det hele og rigtig god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æteriske olier

Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.

Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.

I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce