Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvn - hos mor og far


21. juli 2008

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Nattesøvn - hos mor og far

Hej Helen

Jeg har et par spørgsmål vedr. vores 12 mdr gamle datters nattesøvn.

Ca. en månedstid før hun startede i vuggestue begyndte hun at sove rigtig godt om natten. Det har sikkert også noget at gøre med, at jeg stoppede natamningen. Hun kom i seng på eget værelse mellem kl 20-21 og så var vi måske lige inde hos hende omkring midnat og give sutten og så hørte vi ikke mere til hende før næste morgen ved 7-tiden. Dejligt, men så startede hun i vuggetuen og fra den dag har hun ikke længere kunnet finde ro i sin egen seng.

Vi må ind til hende mange gange først på aftenen og det ender med, at vi tager hende med ind til os, når vi selv går i seng mellem kl 22-24. I det øjeblik hun kommer ind til os i vores seng, så stopper uroen, og hun sover fint resten af natten... Det vidner jo tydeligvis om, at det er trygheden, hun søger, men hvordan får vi hende tilbage på værelset, jeg sover meget dårligt, når hun ligger ved siden af, og det er hårdt, når jeg skal op på arbejde.

Hun nåede kun at være i ...


Annonce

... vuggestuen 3 uger, inden der blev ferielukket, så hun er hjemme nu, men sover stadig dårligt og kommer ind til os. Jeg starter indkøring med hende igen om en uge. Hun nåede at falde fint til i vuggestuen inden ferien, så jeg håber, hun hurtigt vænner sig til det igen.

Hun er lige begyndt at gå, men søvnproblemerne er startet ca. en måned før det.

Hun sover fint i løbet af dagen: 1-2 timer om formiddagen og 1-1,5 timer om eftermiddagen. Hun kan godt være lidt svært at putte om aftenen, da hun først vågner fra sin 2. lur ved 16-16:30 tiden, så derfor kommer hun som regel også først i seng 20:30-21 tiden.

Og så lige et tillægsspørgsmål, som min læge ikke kunne svare på, da vi var til 1 års undersøgelse.

Skal jeg begynde at give vores datter vitamin-piller eller andet tilskud, nu hun er blevet 1 år. Vi er stoppet med d-dråber, så hun får ikke noget som helst, og spiser ikke så varieret, som jeg kunnne ønske mig, så hvad kan vi give hende, for at være sikre på, at hun er dækket ind?

Hilsen Ida

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Parforhold

Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.

Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce