Annonce

Annonce

Svar: Ny madplan ønskes


19. juli 2008

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Karin

Det vil være passende at tilbyde Sara 400-500ml mme dagligt, så er hendes mælkebehov og jernbehov dækket ind og der burde være plads til anden mad.

Mange børn drikker i 10 måneders alderen store mængder af gangen og vil således kunne nøjes med 2 flasker af 200ml. Men hvis Sara hører til dem der kun drikker ca 150 ml af gangen, så vil det være rigtig fint at tilbyde hende flaske 3 gange dagligt. Her skal du så forsøge at finde ud af, hvad tidspunkt der passer hendes bedst at få flaskerne på og ud fra den nuværende dagsplan så tænker jeg at det ser ud som om at det er formiddag, aften og sen aften.

Mit forslag til en dagsplan ser derfor således ud:

Morgen 7: Havregrød, evt. med frugtmos, vand af kop

Afleveres i vuggestue

Formiddag 9: Frugt og her også gerne ½ bolle med smør, det kan hun have med hjemmefra, evt. lidt ost at gnave. Vand af kop. Hun kan også tilbydes lidt tykmælk eller lignende med frugtmos om formiddagen og har hun fået mælkeprodukt her, så kan flasken evt. flyttes til inden middagslur.

Puttes til formiddagslur med en flaske ml 50-150ml som nu.

Frokost 12: Rugbrød, varm mad, grøntsagsmos, vand af kop

Puttes til middagslur og forsøge uden flasken

Eftermiddag 15.30: Frugt, ½ bolle med smør eller lignende. Hvad de nu får i vuggestuen

Sen eftermiddag hjemme igen: Hvis hun er sulten, så er det fint at tilbyde hende en portion tykmælk med frugtmos, lidt grød, ½ bolle med smør, bondebrød, ost i stænger osv. - alt efter hvad hun har fået i vuggestuen. Vand af kop.

Aften 18: Aftensmad som I andre spiser, ris, pasta, kød, fisk, ...


Annonce

... grøntsager, sovs af forskellig slags. Evt lidt frugtgrød som dessert med sødmælk på, vand af kop.

Puttes til natten med en flaske vælling ca kl. 20

Sen aften 23-24: Flaske for at kunne sove om natten

Da Sara starter dagen med grød og således ikke har fået flaske siden sen aften, så vil det umiddelbart være fint med flaske inden formiddagslur - ellers går der alt for mange timer uden at hun får særlig meget væske. Modsat, hvis I mener at hun drikker godt af kop om morgenen og virker til at have mere behov for flasken inden middagslur, så kan hun få et mælkeprodukt om formiddagen og så bibeholde sin flaske til middagslur.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Der er således ikke en fast måde at gøre det på, det vigtigste er at hun får 400ml mme dagligt indtil hun er 12 måneder. Og ved siden af dækkes hendes mælkebehov af lidt surmælksprodukt, ost, sovs osv.

Med hensyn til komælk og gluten, så lyder det umiddelbart ikke som om at din datter har problemer med dette. Det kan naturligvis godt tænkes at hun har lidt følsom hud ligesom sin far og derfor tydeligt bliver irriteret og huden føles lidt kløende, der hvor bleen har siddet tæt. Men det er helt normalt og mange børn vil klø sig lidt på maven, når bleen fjernes og der kommer luft til huden. Selvom bleer er fine og gode i dag, så kan de fortsat godt være lidt hudirriterende.

Du kan evt. smøre hende med lidt hudlotion eller en lidt federe creme. Vælg en type uden parfume og hormonforstyrrende stoffer. Lad hendes mave få lidt luft, når du skifter hende, så huden kan ånde, når bleen fjernes.

Dejligt at høre at Sara nu sover uden brok:o) Fortsat god solskins dag.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Angst hos børn

Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.

Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...

Læs mere i Babylex

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce