Annonce

Annonce

Brev:

Sover og spiser meget lidt


16. juli 2008

Alder:
10 mdr.

Sover og spiser meget lidt

Hej Helen

For 10½ måned siden blev vi mor til en lille fantastisk dreng, som er vores første barn. Gustav kom til verden ved kejsersnit, da han ikke havde vendt sig med hovedet ned af. Han vejede 2860 gr. og var 49 cm. I hans første 4 måneder led han af kolik og vi var derfor ekstra opmærksom på at give ham tryghed. Vi har fra starten givet ham rutiner og slavisk fulgt et slags skema, da vi ved at rutiner er lig med tryghed.

Gustav er netop startet i vuggestue for 14 dage siden og det har været en sand fornøjelse lige fra starten. Han er meget glad for at komme i institution og gensynsglæden er også stor, når man henter ham 5-6 timer senere. Gustav er en meget glad og charmerende dreng, hvilket vi også får at vide overalt. Han er ikke den der græder eller klynker og hans nysgerrighed er helt i top.

Som sundhedsplejerskerne beskriver ham er han en energisk og meget nysgerrig dreng som stortrives. Han er dreng med stort ”d” og han kravler rundt og piller ved alt. Han bruger vores spisebordsstole som gå-vogn og skubber dem rundt, mens balancenerven kommer på prøve konstant.

Selvom alt umiddelbart lyder som det mest fantastiske, har vi 2 problemer med Gustav.

1) Han sover ikke meget og er utrolig svær at lægge om aften. Vi bruger 1-1½ time om aften på at få ham til at sove. Der er dage hvor det tager længere tid, men der er meget få dage hvor det gøre på under en time. Vi hygger ½ time inden sengetid med bog, sang og hygge for at få kørt ham helt ned. Efter vælling i flaske og tandbørstning er det så godnat og vi lægger ham ind i hans seng, som står for enden af vores. Her lægger han så med en sut i munden og én i hver hånd og hygger. Men i løbet af få minutter begynder han at mosle rundt i sengen og skal op og stå.

Vi lægger ham ned igen og siger ”Godnat Gustav nu skal du sove” dette kan vi gøre 20-30 gange. Vi kan ikke forlade værelset, da han straks begynde at græde, så vi har valgt at blive indtil han sover. Vi giver ham ingen opmærksomhed, men læser i en bog eller lign. for at ignorere ham. Vi afbryder kun ”læsningen”, når vi skal lægge ham ned igen.

Når han så endelig sover, så vågner han i løbet af et par timer og skal lige drikke en halv flaske vand, før han sover videre. Han vågner mellem 4-8 gange i løbet af natten, hvor han skal havde hjælp til at sove. Som regel klokken 2, bliver vi nødt til at lave en flaske med varm mælk, da han ellers ikke falder i søvn igen. Ved 5:30-6:30 tiden vågner han og vil ikke sove mere. Så kommer han som regel over i vores seng og hygger i en ½ times tid.

2) Vores andet problem hænger med største sandsynlighed sammen med det første. Gustav er på ingen måder interesseret i mad eller drikke. Selv fra vuggestuens side, siger de at han er meget svær at ...


Annonce

... få til at spise eller drikke. Alt hvad der hedder skemad, mos eller lign. har ingen interesse mere. Han vil selv!

Dette er på en måde godt, da vi så ikke skal stå og lave 2 forskellige retter, men kun én til os alle. Vores aftensmad er tilrettelagt sådan, at maden altid kan spises med fingrene fra Gustavs side. Vi gemmer også resterne til frokost, så det bliver mere interessant og varieret.

Vi har flyttet hans plads fra bordenden (Så man ikke troner den, som en konge) så han nu sidder med til bord overfor for far og ved siden af mor. Vi forsøger så vidt muligt at lade ham spise selv og igen, som med aftenritualet, så ignorere vi ham lidt, da det ellers ender med en fest fra hans side af. Han er ikke kræsen, men interessen for maden forsvinder, når man har spist en 4-5 mundfulde. Når han herefter begynder at brokke sig, så sætter vi ham ned på gulvet, for at indikere at han er færdig, men vi ikke er. Som regel kravler han hen til én af vores stole og rejser sig op. Mens han så står der kan vi godt få yderligere 5-6 mundfulde i ham.

Jeg vil prøve at skitsere en gennemsnitlig dag for Gustav:

Kl. 06:30 vågner og kommer op i vores seng.

Kl. 7:00-8:00 Morgenmad, som består af havregrød med banan og sveskemos. Mælk i en kop. Spiser max. 5 skefulde og får herefter en ½ bolle med smør, som hans hapser 1-2 bidder af.

Kl. 10:00 Formiddagslur i ca. 1½ time.

Kl. 12:00 Frokost. Rugbrødshapsere med leverpostej, sildepostej, makrelsalat, rester fra aftensmaden og frugt og ostehapsere. Mælk i kop. Spiser næsten kun frugten.

Kl. 14:00-15:00 Eftermiddagslur i ca. ¾-1 time.

Kl. 16:00 Frugt, kiks eller bolle med smør. Mælk i kop. Spiser ok af frugten, hvilket er lig med næsten en hel pærer.

Kl. 18:00 Aftensmad. Frikadeller, kartofler, pølser og lign. Han spiser lidt mere ind til frokost, omkring det der svarer til en hel frikadelle. Mælk i kop.

Kl. 19:30 Aftenhygge i ½ time med 180 ml. majsvælling.

Kl. 20:30-21:00 Sover.

Dagen igennem bliver han tilbudt vand i en flaske, men han drikker meget lidt.

Gustav vejer nu 8,6 kg og er 74 cm. lang. Så han er ikke den ”store dreng i klassen”

Vi ved godt at Gustav er kommet i ”jeg bestemmer” alderen. Men han har altid været dårlig til at sove og spise. Vi har indtil nu forsøgt at skubbe det væk og undskylde med at han er ved at få tænder, vi er lige flyttet i hus, han havde kolik som lille, han er født ved kejsersnit, han er overtræt, han er ”mor-syg” osv. osv.

Men faktum er at han ikke virker til at lade sig påvirke af nogen af ovenstående ting og vi er nu nået til det punkt hvor det absolut ikke er sjovt at få 4-5 timers søvn om natten.

Vi håber du har nogen ideer, da vi efterhånden er løbet tør…

Mange trætte hilsner fra

Katrine og Micki

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce