Svar: Skrig om aftenen
Kære Thyge, Line og lille August
Det sker tit, som I sikkert også har læst, at børn netop i 2 måneders alderen kan begynde at få det, som mange forældre kalder for 'ulvetimen'. Det er netop kendetegnet ved at barnet i denne alder pludselig græder voldsomt og virker helt utrøsteligt. Det er som om at intet hjælper og det bedste man kan gøre er at berolige og betrygge, ved netop at svøbe barnet og lulle det lidt - præcist som I også gør.
Det handler ofte om at børn netop i denne alder begynder at skelne mere mellem hvorvidt de er hjemme eller ude, de kan se længere og fornemmer mere og mere tydeligt rummet de er i. De falder tydeligt mest til ro hos deres forældre -ofte far, fordi han ikke forbindes med amning, som kan virke frustrerende fordi barnet i denne alder har svært ved helt at mærke om de er sultne, trætte eller bare har brug for hjælp til at koble fra.
Det er rigtig vigtigt at I forsøger at give jeres lille dreng fast ...
... 3 lure i løbet af dagen og sørge for at han spiser godt ved brystet, hver gang han lægges til. Hvis han om aftenen, så får en grædetur og intet rigtig hjælper, så kan I evt. forsøge at lave lidt kogt vand med sukker til ham. I kan give ham få ml på en lille sprøjte eller på en tsk. og så kan far bære rundt på ham, hvor han ligger med sin mave på fars underarm. Netop denne stilling hjælper ham til at slappe af i kroppen og når han bæres på denne måde behøver han ikke tage kontakt. Han kan kigge på tingene i rummet, eller han kan lukke øjnene - det styrer han selv. Hvis I prøver at tale med ham, kan det godt pludselig blive for meget.
Man kan have glæde af at spille en bestemt melodi, som barnet lærer at kende og falder til ro ved. Og så hjælper det også nogle gange at lægge sig på sengen i soveværelset, rulle gardinerne ned og forsøge at amme liggende.
Jeg håber at ovenstående hjælper jer lidt videre på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Sproglig udvikling - pege og sige ord
Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
21. august 2025 | Udvikling | 3 år
Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...
Viden om børn:
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine







