Annonce

Annonce

Svar: Pyldrer, når hun ligger for sig selv


15. juli 2008

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Børn er forskellige og der kan være mange ting som spiller ind på, hvorvidt børn kan ligge for sig selv i længere tid eller ej.

Nogle børn vil naturligt blive tavse, ligge passive og stille, fordi de har lært at det er sådan det skal være. Børn der aldrig bliver talt med, børn som ikke stimuleres fysisk og mentalt vil naturligt gå ind i sig selv og være stille - dette er selvfølgelig ikke en god ting.

Der er dog også børn, der af natur er lidt mere stille og studerende end andre. Ikke bare, når de begynder at kravle rundt, studerer deres legetøj osv. Også når de er små, vil de have forskellig personlighed. Nogle vil altså kunne ligge lidt mere for sig selv end andre.

Så er der også forældre som er utroligt servicerende, ikke i nogen ond mening, men fordi man jo ikke vil at ens barn skal mangle noget. Hvis barnet lærer at mor og far henter og bringer legetøj, hjælper med at blive lagt rigtigt osv. så behøver barnet jo ikke selv forsøge sig og kan af den grund også blive mere stille, mere passiv. Derfor kan der godt være lidt om det du siger, at du også nogle gange skal lade din datter forsøge sig lidt selv, lade hende blive lidt sur, fordi det at hun netop får temperamentet lidt frem kan motivere hende til f.eks. at begynde at trille lidt omkring.

Det er dog også sådan at børn naturligvis skal hjælpes, ...


Annonce

... når de er kede af det eller har svært ved noget og jo mere du kan styrke din datters motoriske udvikling, jo lettere vil hun også have ved at ligge for sig selv. Det er jo sjovere at ligge selv, hvis man kan slå til legetøjet, trille rundt og få fat i noget nyt osv. end det er at ligge uden at kunne gøre noget overhovedet - de må være frustrerende.

Og så gælder det naturligvis også at nyhedens interesse altid er stor og at børn helt ned i 3 måneders alderen sagtens kan blive trætte af legetøjet og have behov for noget nyt at se på.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Det har også noget at sige, hvorvidt barnet er mæt, har fået en ren ble, er blevet snakket med, tumlet med, - brugt sig selv fysisk og mentalt. Et barn som er fyldt godt op med stimuli og derfor har brug for en pause, vil naturligt bedre kunne ligge for sig selv, end et barn der har lyst til at blive snakket med, få en ren ble eller som er sultent. Tidspunktet hvor man lægger barnet fra sig, har derfor også noget at sige.

Jeg tænker at du skal forsøge at pludre, tumle og bevæge din datter lidt, sørge for at hun har ren ble, har fået mad osv. og så se om hun derefter ikke vil kunne ligge lidt. Og så skal du sige til dig selv at børn er forskellige, nogle er nysgerrige, der skal ske noget hele tiden, hvor andre er meget rolige og afventende ... hvordan er I forældre?

Fortsat god weekend herfra:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vitaminer præmatur

Børn der er født præmaturt, det vil sige børn som er født før 37 uge, anbefales følgende kosttilskud:

D-vitamin - 10 mikrogram (400 IE) dagligt. D-vitamin gives som dråber, samt
Jerntilskud:

Fødselsvægt <1500 gram: Ca. 8 mg jern dagligt til 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: Ca. 8 mg jern dagligt i 6 måneder.

Børn som får mere end halvdelen af deres ernæring dækket af modermælkserstatning skal have ½ dosis jern, dvs. ca 4 mg hver dag...

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen, Det er simpelthen så dejligt at jeg har fundet dig på nettet.. Dig kan jeg skrive til med alle mine tanker og udfordringer, og så får jeg et fornuftigt og brugbart svar – tak!!!


Annonce