Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke sove - 20 mdr.


18. juni 2008

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Vil ikke sove - 20 mdr.

Hej Helen!!

Sørme længe siden.... Flora og jeg har det godt, er jo flyttet i lejlighed med have- og det nyder vi! Flora trives sådan set fint- meget aktiv, sulten- temperamentsfuld og stadig skeptisk overfor andre der ikke hedder mor eller far.. sådan er hun bare.

Hun vågner stadig hver nat, men jeg tager hende ind til mig og så sover vi næste stræk sammen. Det er forskelligt hvornår hun vågner. der kan gå lige fra 2-7 timer.. hun hoster stadig, vi har jo været hos speciallæge, som har givet hende en spacer. Det har været hårdt med al det hosteri, men der er også dage hvor hun kun hoster lidt. Jeg har skiftet hendes mælk ud med rismælk (med kalcium) og al mad er økologisk osv- dette fordi komælk tilsyneladende er slimdannende og ikke det fedeste når man er en lille hosteprinssesse.. nå, ...


Annonce

... men hun får stadig en kop varm mælk som hun eeelsker hver aften inden hun blir lagt, så er der sang med dyne på mors skød, og så peger hun faktisk selv på sin seng og siger ooove (sove), derefter lægges hun medens jeg stadig sidder på en stol ved siden af sengen.

- Og her starter cirkusset, for bare 2 uger siden tog det højest 15 min at lægge hende, med nu er der bare fest og ballade når hun kommer ned i sengen, synger, pisker rundt rejser sig osv... jeg lægger hende ned hver gang, siger hun skal sove, og taler ikke ellers med hende da dette ville forårsage mere "fest"..

Har du ikke lige et par tanker du kan fyre i min retning? (ved godt at problemet måske ikke er sindsygt alarmerende, men det er hårdt at det tager en time at lægge hende..

Håber ellers du trives!!!

Stort knus Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce