Brev:
Brok - brok og atter brok

Kære Helen,
Jeg kunne godt tænke mig, at høre dine tanker om følgende:
Seamus er nu blevet 11 mdr. og lige begyndt at gå. For en uges tid siden gik han 1-2 meter uden hånd og de sidste dage har det været 3-4 meter ad gangen. Han kan dog bedst lide at gå rundt med en i hånden. Her brokker han ikke.
Sagen er den, at han er en rigtig lille brokke"røv". Vi er en familie, der ikke tøver med at kommunikere vores ønsker og behov til omgivelserne. Det overrasker mig derfor ikke, at han har en klar holdning til hvad han vil og ikke vil, og protesterer, når det ikke lige falder ud efter hans smag (dvs. at jeg går rundt med ham i den ene hånd konstant). Den sidste tid er hans brokkeri og skælden ud dog blevet helt utåleligt.
Han kan præstere at brokke sig fra han vågner kl. 7 til 18 aften - lige ...
... med undtagelse af hans middagslur selvfølgelig. Her sover han fint. Kl. 18 kan jeg se lyset forude (da han kommer i seng kl. 19:30-20) - og pludselig kan man godt luffe lidt rund selv og lege med sig legetøj og små hyggesnakke med sig selv! Jeg havde forventet, at det ville blive meget bedre nu, hvor han alligevel kan gå noget selv.
Hvad pokker handler alt det brokkeri om, og hvordan vil du foreslå mig at håndtere det? Jeg troede ellers hans bror havde været toppen af hvad man kunne forvente i denne afdeling, men Seamus slår han med flere banelængder! Jeg synes ellers ikke jeg laver andet end at springe rundt efter deres mindste vink (det siger omgivelserne i hvert fald jeg gør).
Jeg er fuldstændigt brugt og mit pædagogiske overskud er ved at være væk.
Hvad tænker du?
Mange hilsner
Bonnie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
9. september 2025 | Opdragelse | 11 mdr.
Hej Helen Min søn er netop blevet 11 måneder og min mand og jeg er begyndt...
Viden om børn:
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






