Annonce

Annonce

Brev:

Kost, hvad må han få?


16. juni 2008

Alder:
6 mdr.

Kost, hvad må han få?

Hej Helen.

Hvor er det godt vi har dig, når sundhedsplejerskerne strejker:)

Jeg har en søn på 6 måneder (11.12.07) og jeg har et spørgsmål vedrørende hans kost, da jeg er lidt i tvivl, om han får hvad han skal have.

Hans dag ser således ud:

Vågner mellem kl. 6 og halv 7. Får herefter havregrød (1/2 dl havregryn og 1 dl vand + smørklat). Får vand eller mme i kop hertil.

Ca. mellem 7.45 – 8 ammer jeg fra begge bryster inden han lægges ud til hans formiddagslur.

(Sover 1 time til halvanden)

Kl. 11 får han rugbrødssmagsprøver (3-6 små stk. bondebrød med smøreost eller leverpostej) Herefter får han en portion ris- eller hirsegrød med lidt æblemos + en smørklat. Også her får han vand eller mme i kop.

Mellem kl. 14.30 – 15.00 ammer jeg ham fra begge bryster efter hans middagslur. Fra i dag, vil jeg dog prøve at servere æble- eller pæremos for ham først – efterfulgt af en amning.

Mellem 17.30 og 18 får han aftensmad. ...


Annonce

... Kartoffelmos med gulerødder eller ærter eller grøntsagsblanding med majs, peberfrugter og gulerødder. Hertil vand eller mme.

Mellem 19 og 19.30 bliver han ammet for sidste gang. (begge bryster)

Sover herefter til kl. 6, halv 7.

Indimellem måltiderne har vi prøvet at give ham en skorpe, men den viser han ikke særlig stor interesse for. Han bliver også tilbudt vand af kop.

Malthe stortrives, men er alligevel i tvivl om han får det han skal have? Indtil for et par dage siden, gav jeg ham kun vand til måltiderne, men gik så over til mme, da jeg kom i tvivl om han fik nok mælk.

Er det for tidligt at starte med rugbrøden?

Forleden skulle vi have boller i karry og han smagte lidt kødbolle (uden sovs), men er det for tidligt?

Kunne godt tænke mig at vide hvad han må spise nu og hvad vi skal vente med og om det er rigtigt nok at give ham mme i kop til måltiderne eller om er vand ok?

På forhånd mange tak for hjælpen.

Med Venlig Hilsen
Joan

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Savl

Alle babyer savler, men nogen savler meget og andre lidt.

Spædbørn og småbørn savler ofte meget, de danner mere mundvand end vi voksne gør og putter ofte også fingrene i munden. Der sker også nogle enzymændringer i barnets spyt, som gør at barnet kan savle mere i perioder. Og i perioder, hvor barnet f.eks. får tænder, vil det ofte også savle mere.

I de periode hvor barnet savler meget kan det være en god idé at bruge en savlesmæk. Til små børn er en blød af frotté...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce