Annonce

Annonce

Svar: Behov for modermælkserstatning


13. juni 2008

Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Det lyder rigtig fint med et dagligt indtag på 1000ml mme, når din datter vejer ca 6,5 kg. Du skal ikke regne med at hun bliver ved med at øge sit indtag voldsomt, i stedet vil hun måske begynde at indtage lidt større mængder af gangen og spise færre gang - men samlet set vil mængden stadig ligge omkring 1000ml.

Der er altid en risiko for at børn der får flasker overspiser, fordi mælken løber meget let ud af flasken. Derfor kan der være noget fornuftigt i ikke bare at fylde mere og mere på og kommer hun op på 1400-1500ml i døgnindtag, så er sandsynligheden for at hun overspiser stor. Her vil det så være fint at tilbyde hende lidt mindre mælk i flaskerne, trække tiden lidt imellem måltiderne og i stedet tilbyde en sut lidt mere - alternativt tilbyde lidt ekstra kogt vand som du også foreslår.

Men ...


Annonce

... som sagt er hendes indtag på nuværende tidspunkt rigtig fint - hvis hun svinger mellem 800-1200 nu og de næste par måneder frem, så kan du være godt tilfreds:o)

Hendes uro om aftenen skyldes sandsynligvis at hun nu er blevet så stor at hun er mere bevidst om verden omkring sig. Hun ser farver, skygger, former, lytter til lyde, pludrer mere og mere, sover flere små lure osv. Hun oplever meget og har svært ved at sige fra og lukke verden ude og derfor bliver hun let overtræt.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hendes hænder i munden er helt alderssvarende, hun skal netop i 2 måneders alderen begynde bevidst at sutte på sine fingre og føre hånden til munden. Hendes fingre strækkes ud og knyttes, hun slår mere og mere bevidst ud efter ting der hænger i aktivitetesstativet osv. Det du fortæller lyder lige efter bogen.

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce