Annonce

Annonce

Brev:

Spiseproblemer - 22 mdr.


13. juni 2008

Alder:
22 mdr.

Spiseproblemer - 22 mdr.

Hjælp....

Vi er første gangs forældre til jordens dejligste søn, vi har bare det problem at han ikke vil spise, det har stået på siden han stoppede med at amme, for et år siden han er knap to år nu.
Hver gang han skal spise, er det en kamp, hvor han ofte drejer hovedet væk eller spytter maden ud, uanset hvad vi tilbyder ham.

Alt aftensmad rører han ikke, og rugbrød heller ikke ej heller grøntsager, det eneste vi har kunnet få i ham er babymos i glas, yoghurt, og flerkornsgrød, ikke andet og det har som sagt stået på i et år nu så det har været meget ensformig føde.
Hvad gør vi for at ændre det mønster, og for at få vores søn til at spise.

Vi har prøvet i fire dage nu ikke at tilbyde ham babymos for at bryde det ...


Annonce

... mønster, men så får han i løbet af dagen kun et lille bæger yoghurt, tre små firkanter rugbrød, samt en lille portion flerkornsgrød, det skal dog siges at han bliver tilbudt det samme som vi spiser, men vil ikke have det.
Vi har så store kampe at vi bruger legetøj for at få mad i ham, det er lige før vi kan stå på hovedet bare for at få ham til at spise.

Det fylder simpelthen så meget i os at vores et og alt ikke vil spise.

Vi har i gennem længere tid haft parforholds problemer, og vi kan godt tænke om det kan være derfor, han ikke vil spise, men pointen er hvad gør vi for at få ham til at spise.

Man er også meget bekymret for om han bliver underernæret.

Håber du har det rette råd.

Venlig hilsen
De bekymrede forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce