Brev:
Kontakt med andre børn - hvornår og hvor meget ?

Hej
Jeg håber at du kan hjælpe med svar på et par spørgsmål.
Jeg har en datter på 9 måneder, som jeg bevidst har valgt at gå hjemme ved på ubestemt tid, da jeg tror på at det vil være godt for os begge. Jeg kender til fordele og ulemper ved dette, men er i alligevel i tvivl om en del.
Jeg er i tvivl om, hvornår min datter skal have mere kontakt til andre børn og i hvilke mængder. Jeg hører mange udsagn, som forvirrer mig bla. "børn har godt af at komme ud blandt andre børn" og "børn har godt af at komme ud uden MOR". Jeg er selv af den overbevisning at børn egentlig ikke har godt af at komme ud uden mor de første par år, men jeg ved ikke om det er rigtigt eller forkert? Disse udsagn får mig til at tvivle, samtidig med at jeg føler, at vi har valgt rigtigt ved at prioritere tiden sammen i stedet for jobbet.
Hun er første barn, så der er ingen ...
... søskende, men vi går til musik, svømning og mødregruppe hver uge, vi ser bedsteforældre og andre så snart vi har mulighed for det, og snart begynder vi også i legestue sammen 1-2 formiddage om ugen.
Hvor meget stimuli fra andre har hun brug for i den alder hun har nu, og gør jeg nok for at dække det behov hos hende osv.?
Jeg er meget opmærksom på ikke at isolere hende, men syntes også det er svært at hamle op med al den kontakt der er i eks. en dagpleje. Når der er andre børn her, syntes jeg at hun har mest travlt med at søge/kravle hen til mig, så jeg er i tvivl om hun overhovedet har behov for kontakten til børn endnu eller om jeg tænker alt for meget over, om jeg har truffet den rigtige beslutning?
Hun er meget vild med at kigge på specielt større børn, men børn på hendes egen alder ser hun ikke specielt interesseret på :-)
Kan du hjælpe mig lidt videre?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




