Svar: Amning og modermælkserstatning - 8 mdr.
Kære Lula
At sikre barnet mælk handler ikke kun om at sikre mælk men også om at sikre barnet væske. Derfor kan man ikke udelukkende erstatte amninger eller flasker med grød og mos og så bare energiberige dette ved at komme ekstra mme i ... Det er også begrænset, hvor store mængder mme man kan bruge i grød og mos, hvis maden skal have en rimelig fast konsistens. Så mælk i mad kan ikke udelukke amning eller mme af flaske:o)
Men med den alder din datter har nu, vil det være helt fint at amme hende 3 gange dagligt og så bruge mme i grød og mos, så hun på den måde dækkes lidt ekstra ind. Ved siden af skal hun jo så have sine hoved- og mellemmåltider og vand af kop.
En plan kunne se således ud:
Tidlig morgen: Amning og sove lidt videre
Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: ½ banan eller anden frugt, frugtmos eller frisk frugt, ½ bolle med smør, lidt ost osv. Vand af kop
Puttes til formiddagslur uden amning
Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, rester fra ...
... aftensmaden og følge efter med lidt grøntsagsmos så hun får nok til at blive mæt. Vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur - nogen vælger også at springe denne amning over og i stedet amme sen aften.
Eftermiddag 16: Kan så småt begynde med lidt tykmælk med frugtmos eller lignende, ½ banan eller anden frisk frugt, ½ bolle med smør, vand af kop. Surmælksprodukt er et alternativ til amning om eftermiddagen og tæller også med i mælkeregnskabet.
Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Fortsat mad der er moset og mad i stykker, vand af kop.
Nogle familier vælger at supplere med en lille godnatgrød i denne alder.
Puttes til natten med amning mellem 19-20
Sen aften 23-24: Evt. amning, det afhænger helt af hvorvidt hun er ammet i løbet af dagen og om hun kan sove igennem uden.
Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre og giver en idé om hvordan en dag kan skrues sammen, så der er plads til både skemad, familiemad, mælkeindtag osv.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









