Annonce

Annonce

Svar: Hård afføring og skemad


9. juni 2008

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Annette

Det er dejligt at din dreng er så aktiv motorisk, det må alt andet lige have en positiv effekt på hans lille mave:o)

Derudover tænker jeg at det er rigtig godt, at han nu er blevet 6 måneder gammel, fordi det giver helt nye muligheder for at forsøge at regulere hans mave lidt mere via kosten. Det er rigtig fint at bibeholde Medilax (laktulose) dagligt, så maven fortsat bliver holdt godt igang og det er helt okay at I har øget ham i mængde.

Derudover tænker jeg at havregrød, øllebrød og flerkornsgrød er rigtig godt og I skal forsøge kun at give grød 1 til max 2 gange dagligt - derudover skal han have grøntsagsmos.

I må meget gerne lave mos uden kartoffel, hvis I har på fornemmelsen at han ikke bryder sig om dette og hvis han er til det lidt søde, så prøv med en mos af gulerod, ærter, majs og lignende søde grøntsager. Rodfrugtsmos er ofte også et hit - det kan I også lave selv, eller I må meget gerne købe grøntsagsmos på glas og give ham det.

Derudover skal I igang med lidt kogt kød og fisk og han må nu også gerne få lidt mad i hånden, som han kan sidde med selv. Hans opkastninger og gylp kan godt tillægges at han har forstoppelse og netop derfor er det rigtig vigtigt at holde gang i den mave.

Væske har også stor betydning og da han indtager ca 1000ml mme dagligt ved siden af sin skemad, så tænker jeg at I måske skulle prøve med en flaske vand - altså simpelthen forsøge at udskifte den ene flaske mme med en flaske vand, for at se om det kan hjælpe på hans mave. Jeg synes ikke I skal give ham fennikelte - men kamillete vil være okay, eller også bare en flaske med kogt vand evt. med lidt sukker. Jeg ved af erfaring at børn med et stort mælkeindtag og problemer med hård mave nogle gange kan have glæde af at en enkelt flaske udskiftes med vand ... Det er et forsøg værd. At udskifte en flaske mælk med vand må man naturligvis kun gøre, når man er sikker på at barnets behov i øvrigt bliver dækket ind :o)

Hvis han ...


Annonce

... ikke vil tage sit vand, er der naturligvis ikke noget at gøre ved det ...

En plan for dagen kunne se således ud:

Tidlig morgen: Flaske

Morgen: Havregrød, vand af kop

Formiddag: Frugtmos og frisk frugt i hånden, det kan være appelsinbåde, melon, ferskner eller lignende blød frugt. Hold igen med banan som kan virke lidt forstoppende og varier tilbuddet af frugtmos så han får sveskemos, abrikosmos, jordbærmos osv. Vand af kop

Puttes til formiddagslur evt. med en flaske mme

Frokost: Grøntsagsmos med kød eller fisk, - det kan være hjemmelavet mos eller mos fra glas, tilbydes lidt brødskorper, agurkestænger eller lignende i hånden. Vand af kop.

Puttes til middagslur med en flaske


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag: Frugtmos og frisk frugt i hånden, samme princip som om formiddagen. Den ekstra frugt gives for at holde gang i maven, vand af kop og evt. flaske

Powernap sen eftermiddag springes over

Aften: Øllebrød eller grøntsagsmos med kød eller fisk. Varier mellem dette hver anden dag og udgangspunktet bliver stille og roligt mere og mere af jeres mad, det kan være lidt sovs på mosen eller indmaden af en frikadelle som moses ned i grøntsagerne. Tilbydes igen lidt brødskorper, agurkestænger eller lignende i hånden. Vand af kop

Puttes til natten med en flaske

Sen aften evt. flaske - se på det samlede mælkeindtag, vurder om det evt. kunne være nok med en flaske kogt vand her - I kan også bibeholde mælken her inden natten og så evt. tilbyde ekstra vand i løbet af eftermiddagen ...

Nat behøver han ikke længere mælk

Det gør ikke noget at han til måltiderne kun spiser 1/2 til 1 dl. grød eller mos - det vigtigste er at han spiser lidt og at I nu begynder at tilbyde lidt skemad fast 3 gange dagligt samt frugt som mellemmåltider - ligesom jeg kan forstå at I også allerede forsøger. Men den større variation skulle gerne kunne give en ændring.

Jeg håber ovenstående hjælper jer lidt videre og at der snart kommer godt gang i jeres drengs mave:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce