Annonce

Annonce

Svar: Pludselig mere tryghedssøgende og ændret rytme


6. juni 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Charlotte

Dejligt at høre at det gik så fint med kurset og pasningen af Silas - forunderligt som ting nogle gange bare løser sig:o)

Da Silas er 7 måneder nu sender jeg lige en plan for dagen, så du kan se om han tilbydes tilstrækkeligt med mad:

Tidlig morgen 06: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7.30-8: Grød, hvis han ikke er til havregrød, så forsøg med noget andet f.eks. øllebrød. Vand af kop

Formiddag 9: Frugtmos, ½ banan eller anden form for frugt, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til formiddagslur og du kan evt. her springe amning over - det kan dog i denne varme periode være en god idé, så væskebehovet dækket om dagen og ikke skal indhentes om natten.

Frokost 12: Grøntsagmos med kød eller fisk, brødskorper, ristede rugbrødsbjælker, agurkestænger eller lignende i hånden, vand af kop.

Puttes til middagslur mellem 13-14 med en amning

Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Sover ikke længere powernap om eftermiddagen

Aften 18: Grøntsagsmos med ...


Annonce

... kød eller fisk, mere og mere udgangspunkt i jeres mad, det kan være lidt ris med lidt sovs, lidt kogte blomkål eller broccolibuketter i hånden, en kartoffelbåd i hånden osv. at sidde med selv. Vand af kop.

Puttes til natten med amning 19.30-20

Sen aften 23-24: Amning

Nat 24-06: Så vidt muligt ikke bryst om natten.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

I kan naturligvis overveje om det vil være en god idé at bibeholde flaske om aftenen, så han fortsat tager den og så far har en mulighed for at tage over og putte om aftenen...

Ellers tænker jeg at det faktum at han nu er begyndt at kravle/krybe gør at han allerede begynder at være i separationsfasen og at han morsyge og oplevede klyngen mere til dig, hænger sammen med den udvikling han lige nu går igennem. Her er din fornemmelse altså helt rigtig, selvom han kun er 7 måneder gammel.

Du skal altså finde balancen imellem at give ham den tryghed han har behov for og samtidig også holde fast i at indtaget af modermælk ikke skal sætte unødigt meget op nu.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dine fantastiske sider - det er dejligt at kunne skrive til dig, når man bor i Italien hvor der ikke findes sundhedsplejerske ;o)

Kærlig hilsner
Tanya fra Italien


Annonce