Svar: Amning i fremtiden
Hej med dig
De fleste børn vil i 7-8 måneders alderen trives fint med 4 amninger dagligt, samt 4 skemåltider og lidt mellemmåltider. En plan for et 7½ måneders barn kan se således ud:
Tidlig morgen: Amning
Morgen: Havregrød, vand af kop
Formiddag: ½ banan eller anden frugt, frisk frugt i hånden eller lidt frugtmos, en brødskorpe at gnaske lidt i, vand af kop
Puttes til formiddagslur
Frokost: Grøntsagsmos med kød eller fisk, nogle børn begynder i denne alder så småt med lidt små brødhapsere, små stykker af indmaden af en frikadelle, lidt ris med lidt sovs og lignende. Agurkestænger, kartoffelbåde, ristede rugbrødsbjælker og lignende i hånden. Vand af kop
Ammes og puttes til middagslur
Eftermiddag: En portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, evt. forsøge med ½ bolle med lidt smør, vand af kop.
Aften: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver mere og mere familiemad, ris, kød, fisk, sovs af forskellig slags - kogte blomkål og broccolibuketter, kartoffelbåde i hånden osv. Vand af kop.
Evt lidt frugtmos til dessert, eller lidt frisk frugt i hånden.
Puttes til natten med amning
Sen aften: Amning fortsat ofte nødvendigt
Nat: Sover uden at få bryst om natten
Jeg håber at denne plan vil give dig en idé om hvordan dagen ser ud, når bedstemor skal passe, så I kan få det hele til at hænge sammen.
Med hensyn til introduktion af overgangskost og hvor længe du skal blive ved med at amme, så ...
... er det en rigtig god idé at amme så længe som muligt og ikke introducere skemad, før din datter viser tydelige tegn på at hun er parat. Der er mange faktorer som spiller ind og et signal til at barnet er ved at være klar til anden mad kan være at barnet begynder at spise mere hyppigt og at en øgning af ammefrekvens ikke øger mælkemængden tilstrækkeligt. Inden man introducerer skemad er det således en god idé at se om man kan øge mælkemængden og vurdere, hvorvidt dette er tilstrækkeligt i første omgang.
Sundhedsstyrelsen skriver: "Det er barnets udvikling og parathed, der er afgørende for tidspunktet for introduktion af overgangskost. Flere udviklingsmæssige hensyn spiller ind: Ernæringsmæssige behov, den fysiologiske modning og spiseudviklingen. Overgangskosten børn ikke introduceres før 4-måneders alderen, fordi barnet ikke fysiologisk er modent til anden mad end modermælk eller modermælkserstatning før dette tidspunkt. Tilvænning til skemad må på den anden side ikke påbegyndes meget efter 6 måneder, da det så kan være vanskeligt at få barnet til at spise en varieret kost." (citat, "Anbefalinger for spædbarnets ernæring", sst. 2005).
Da du ammer fuldt ud og din datter og du lyder til at trives med dette, så synes jeg du skal bibeholde amningen så længe som muligt - altså gerne indtil ca 6 måneders alderen, hvor hun så naturligt vil have behov for andet end modermælk.
Jeg håber ovenstående hjælper dig videre og er svar nok på dine spørgsmål:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
Viden om børn:
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Vedligeholdelse af barnevogn
Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.
For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre









