Annonce

Annonce

Brev:

Vand af sutteflasken


31. maj 2008

Alder:
7 mdr.

Vand af sutteflasken

Hej Helen.

Et hurtigt spørgsmål, som nemt havde kunnet have været klaret af min egen sundhedsplejerske - hvis altså ikke det lige var for strejken!

Jeg er lidt usikker på, om min søn får tilstrækkeligt med væske. Han ammes 5 gange dagligt (i overensstemmelse med dine anbefalinger vil jeg snart reducere til 4 daglige amninger, men han har en svær periode lige for tiden, hvor han er mere følsom og pivet end normalt, så jeg synes, at han [og jeg!] har brug for den ekstra hyggestund lige for tiden).

Derudover tilbyder vi vand af tudekop (jeg er klar over, at tudekoppen ikke anbefales, men det er nu engang det, han bedst kan finde ud af at drikke af) et antal gange om dagen. Han får dog ...


Annonce

... ikke drukket de helt vilde mængder, samlet set måske et par deciliter, af koppen dagligt. Da hans afføring er sådan lidt tør i det (har nærmest konsistens som modellervoks) har vi de sidste dage tillige ladet ham drikke vand af en sutteflaske. Det får lige lokket lidt ekstra vand indenbords, formentlig fordi flasken har nyhedens interesse (han vil rigtigt gerne holde den selv, og lader vi ham gøre det, så labber han en lidt større mængde vand i sig).

Men, men, men....er det tosset af os at vænne ham til flasken på nuværende tidspunkt? Han vil jo snart skulle af med den igen. Han har ikke forstoppelse (har afføring ubesværet 3-4 gange dagligt), så måske får han væske nok.

Med venlig hilsen
Stine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce