Brev:
Av, mit barn bider mig!

Hej Helen
Det er altså genialt, at man kan skrive til dig, især nu, når nu vores egen sundhedsplejerske strejker! Og Mutti hér sidder altid klar med 20 spørgsmål til professoren.
Aliah er nu blevet 7 ½ mdr og har for lidt over en måned siden fået sine første tænder; de to fortænder i undermunden. Hun har en rigtig dårlig vane med, at bide mig når jeg ammer hende, og 2 gange har hun bidt hul!
Jeg overvejer, at begynde at nedtrappe amningen, men kan læse flere steder at det anbefales at amme til barnet er min. 9 mdr.?!? Jeg vil gå langt for at dét skal lykkes, men jeg kan simpelthen ikke vænne hende af med at bide, og det resulterer i, at det varer længe før min mælk løber til, hvilket så igen resulterer i at hun bli´r utålmodig og bider..suk!
Jeg er, som du sikkert kan læse dig frem til, lidt splittet, for jeg synes det ville være en fjollet at sku´ introducere hende for flasker og mme, når nu jeg har svoret, at jeg ville amme hende så længe det var muligt! Omvendt er det selvfølgelig enormt frustrerende, at hun ikke forstår, at det gør ondt, selvom jeg hyler som en varulv!
Om ca. 2 mdr skal hun starte i vuggestue (så der hører du nok fra PylreMutti igen), så endnu et spørgsmål kunne være, ...
... om det i virkeligheden ikke var meget smart, at begynde at trappe ned nu, for hun kommer jo så til at undvære 1 – 2 gange amning i løbet af en dag..?!
En ting mere, nu jeg sidder her alligevel; hun spiser nu 3 sunde, solide hovedmåltider hver dag og får frugt og skorper ind imellem. Jeg ammer hende 3 – 4 gange i løbet af dagen. Indtil for 10 dages tid siden sov hun stort set igennem, evt. med en opvågning ved 3-tiden og så ellers bare sovesovesove til kl. 8 om morgenen. Men nu er hun vågen helt op til 5 gange om natten; skal jeg se om jeg kan mase endnu et måltid ind i løbet af dagen?
Jeg kan ikke helt finde ud af, om det er fordi, jeg ikke har så meget mælk til hende som tidligere eller om der måske ikke er så meget næring i??
Hun er også begyndt at være ked af det når hun bli´r lagt, selvom vi har haft helt faste rutiner fra hun var lillebitte, så måske er det noget helt andet..
Anyways; kan du hjælpe mig med at finde ud af, hvordan hun får sin fantastiske soverytme igen? Det sku´jo gerne være på plads når hun skal starte i institution og jeg skal på arbejde..
Wauw, jeg satte mig ellers for, at fatte mig i korthed, men det glippede!
På forhånd tak for hjælpen!
Venlig hilsen
Sine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Rhesus-uforlignelighed
Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.
Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.
Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




